POChP: są wyniki badania leczenia kombinacją tiotropium i olodaterolu

Autor: oprac. JW • Źródło: Rynek Zdrowia18 maja 2021 18:45

Są wyniki nieinterwencyjnego badania, w którym oceniano skuteczność terapii z zastosowaniem leków tiotropium/olodaterol u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

POChP: są wyniki badania leczenia kombinacją tiotropium i olodaterolu
Skuteczność leczenia lekami tiotropium/olodaterol chorych z POChP sprawdzano w 11 krajach. Fot. Shutterstock
  • Badanie obserwacyjne z udziałem 4700 chorych z POChP, w tym 526 z Polski, w którym oceniano skuteczność leczenia lekami tiotropium/olodaterol, zostało przeprowadzone w 11 krajach
  • Wnioski z badania ogłosiła firma Boehringer Ingelheim. Opublikowano je w International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease
  • Poprawę odnotowano we wszystkich grupach pacjentów według klasyfikacji GOLD, a największą skuteczność leczenia stwierdzono u chorych mających cięższe objawy

Dane z rzeczywistej praktyki klinicznej dotyczące terapii dwulekowej (podwójna bronchodylatacja) zgromadzone dzięki zastosowaniu kwestionariusza CCQ i jego trzech części (objawy, kondycja psychiczna i stan funkcjonalny) potwierdzają wszechstronne korzyści terapii LAMA/LABA u pacjentów z POChP.

Skuteczność terapeutyczna u ponad 80% chorych

Po zakończeniu badania skuteczność terapeutyczną stwierdzono u ponad 80% pacjentów, a wyniki kwestionariusza CCQ uległy poprawie u 92% pacjentów.

Otwarte, nieinterwencyjne badanie obserwacyjne z udziałem 4700 chorych z POChP, w tym 526 z Polski, zostało przeprowadzone w 11 krajach (Bułgaria, Czechy, Węgry, Litwa, Polska, Rumunia, Rosja, Słowenia, Ukraina, Szwajcaria i Izrael).

W badaniu poprawę odnotowano we wszystkich grupach pacjentów według klasyfikacji GOLD, a największą skuteczność leczenia stwierdzono u pacjentów mających cięższe objawy. Skuteczność terapeutyczną stwierdzono u 87,8% chorych zaklasyfikowanych do grupy D (95% CI: 85,94-89,45), oraz u 79,7% chorych (95% CI: 78,26-81,15) w grupie B.1

Efekt terapeutyczny stwierdzono u pacjentów leczonych w oparciu o różne protokoły terapeutyczne. Największą korzyść odnotowano u dotychczas nieleczonych pacjentów (85,6%), a następnie u tych leczonych uprzednio schematem LABA/ICS (79,5%) albo terapią jednolekową LABA lub LAMA (74,2%).

Pacjenci zadowoleni także z inhalatora

Główny badacz, dr Arschang Valipour, tak komentuje otrzymane wyniki:

- Pomimo że wytyczne zalecają ograniczać podawanie wziewnych glikokortykosteroidów (ICS) w leczeniu POChP jedynie do określonej grupy pacjentów, jednak są one powszechnie stosowane. Pacjenci otrzymujący terapię LABA/ICS wykazali poprawę w trakcie badania, co przemawia na rzecz wytycznych GOLD i wielu lokalnych zaleceń mówiących o zmianie protokołu leczenia z LABA/ICS na LAMA/LABA. Wyniki wskazują, że taka zmiana poprawia jakość życia u większości pacjentów z POChP. Ponadto nasze badanie pokazuje również skuteczność leczenia LAMA/LABA we wszystkich grupach pacjentów według wytycznych GOLD, co sugeruje, że korzyści z leczenia LAMA/LABA pojawiają się także u pacjentów z mniejszym nasileniem objawów.

Badania kliniczne dotyczące leczenia z użyciem tiotropium/olodaterol podawanego za pomocą inhalatora Respimat® wykazują znaczącą poprawę czynności płuc, złagodzenie objawów, poprawę jakości życia i wydolności fizycznej u pacjentów z POChP. Badanie to pokazuje także zadowolenie pacjentów z inhalatora: 92,5% pacjentów było zadowolonych z jego obsługi, a 93,5% ze stosowania inhalacji za jego pomocą.

Na co dzień pacjenci z POChP borykają się z różnymi trudnościami, a przestrzeganie zaleceń dotyczących leczenia podtrzymującego ma decydujące znaczenie w skuteczności terapii POChP. Pacjenci chętniej stosują się do zaleceń, gdy są przekonani, że leczenie przyniesie poprawę w przebiegu choroby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze