PAN: nie ma podstaw do rozbudzania nadziei na terapię COVID-19 komórkami macierzystymi

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2020 14:36

"Dla niespecjalistów pomysł zastosowania komórek macierzystych w terapii COVID-19 może się wydawać uzasadniony. Tymczasem brak jest podstaw do stosowania leczniczego takich komórek u pacjentów z tą właśnie chorobą" - napisał w środę (25 marca) Komitet Biotechnologii PAN w piśmie skierowanym do ministrów: nauki oraz zdrowia.

PAN: nie ma podstaw do rozbudzania nadziei na terapię COVID-19 komórkami macierzystymi
Na leczenie COVID-19 komórkami macierzystymi jest jeszcze za wcześnie; FOT. Fotolia

W piśmie wyrażono głębokie zaniepokojenie wypowiedzią wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Maksymowicza, który w wywiadzie dla Radia Olsztyn wspomniał o planach badawczych leczenia COVID-19 za pomocą mezenchymalnych komórek macierzystych.

"Uniwersytet Warmińsko-Mazurski będzie uczestniczył w dwóch programach badawczych związanych w leczeniem zachorowań na COVID-19. (...) Autorką drogiego pomysłu jest prof. Anna Doboszyńska, kierownik katedry i kliniki pulmonologii Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie. Prof. Doboszyńska chce włączyć do leczenia COVID-19 komórki macierzyste" - mówił wiceszef resortu nauki 21 marca.

"Sugestia przedstawiona przez prof. Maksymowicza wpisuje się w niepokojącą i niebezpieczną dla pacjentów tendencję oferowania niezdefiniowanych komórek w terapii wielu chorób. (...) W obecnej sytuacji nasz apel zyskuje dodatkowe poparcie w jednoznacznym sprzeciwie wobec takich koncepcji wyrażonym przez ISSCR (International Society for Stem Cell Research - red.) oraz ISCT (International Society for Cellular Therapy - red.), dwa najważniejsze towarzystwa naukowe zajmujące się komórkami macierzystymi" - czytamy w piśmie.

Jak wskazuje Komitet, zasadnicze znaczenie dla ograniczenia epidemii ma masowe wykonywanie testów i na ten cel powinny być przeznaczone adekwatne środki. Konstatuje, że przeznaczanie funduszy na bardzo drogie terapie eksperymentalne o niepotwierdzonej skuteczności jest co najmniej szkodliwe.

Z pełną treścią pisma można zapoznać się TUTAJ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum