Owoce granatowca właściwego kontra gronkowce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2009 14:00

Maść zawierająca wyciąg ze skórki granatów może pomóc w leczeniu zakażeń gronkowcem złocistym opornym na różne szczepy antybiotyków (MRSA).

Badania brytyjskich naukowców zostały opublikowane w piśmie „BMC Complimentary and Alternative Medicine”.

Nadużywanie, jak również niewłaściwe używanie antybiotyków, niezgodne z zaleceniami lekarza, przyczyniło się do powstania niebezpiecznych szczepów bakterii opornych na większość znanych antybiotyków. Należą tu szczepy gronkowców określane w skrócie MRSA (gronkowiec złocisty oporny na metycylinę), na które nie działają żadne antybiotyk z grupy beta-laktamów, w tym penicyliny, cefalosporyny, monobaktamy czy karbapenemy. MRSA są częstą przyczyną trudnych w leczeniu zakażeń szpitalnych.

Zdaniem naukowców z Kingston University w Londynie, wyciąg ze skórki grantów może znaleźć zastosowanie w leczeniu zakażeń wywołanych przez szczepy oporne na antybiotyki, w tym MRSA. W trakcie trzyletnich badań odkryto również, że przeciwbakteryjne własności grantów można znacznie wzmocnić dodając dwa inne składniki – witaminę C i/lub sole metali.

Doświadczenia prowadzono na różnych szczepach, w tym na MRSA, pobieranych od pacjentów przebywających w szpitalu. Okazało się, że infekcje opornymi gronkowcami najskuteczniej zwalczał wyciąg ze skórki granatów z dodatkiem soli metali. Natomiast w leczeniu innych powszechnych w szpitalach infekcji lepsze efekty uzyskano, gdy do tej mieszanki dołożono jeszcze witaminę C.

Na podstawie swoich badań naukowcy opracowali maść, która może skutecznie zwalczać mikroby oporne na antybiotyki. Substancja w tej postaci powinna być lepiej tolerowana i powodować mniej ubocznych reakcji u pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum