Otyłość będzie można leczyć farmakologicznie?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2020 08:25

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych w laboratorium dr Craiga Tomlinsona w Dartmouth's i Norris Cotton Cancer Center w Dartmouth-Hitchcock pokazały, że kluczową rolę w metabolizmie otyłości pełni arylowy receptor węglowodorowy (ang. aryl hydrocarbon receptor, AHR). To odkrycie może prowadzić do opracowania nowych sposobów leczenia oraz zapobiegania otyłości.

Odkrycie może prowadzić do opracowania nowych sposobów leczenia oraz zapobiegania otyłości. Fot. Shutterstock

W badaniach, które zostały opublikowane w czasopiśmie International Journal of Obesity, naukowcy ustalili, że hamowanie aktywności receptora arylowo-węglowodorowego u myszy zapobiegło i zmniejszyło otyłość oraz odwróciło proces stłuszczenia wątroby. Do diety wysokotłuszczowej, którą karmiono myszy, naukowcy dodali lek o nazwie αNF (α-naftoflawon), którego zadaniem jest blokowanie receptora AHR.

Arylowy receptor węglowodorowy (receptor węglowodorów aromatycznych) to białko występujące w cytoplazmie komórek, zmniejszające toksyczne działanie dioksyn i innych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Podawany myszom lek αNF spowodował, że nawet mimo wysokokalorycznej diety, nie przytyły bardziej niż zwierzęta karmione dietą niskotłuszczową. Natomiast te, które były dobrze karmione, ale nie dostawały leku, bardzo przybrały na wadze. Nie zaobserwowano natomiast żadnych niekorzystnych skutków działania αNF.

Kolejny eksperyment z myszami miał sprawdzić, czy zablokowanie AHR przy pomocy α-naftoflawonu może nie tylko zapobiegać otyłości, ale także ją odwrócić. Po kilku tygodniach okazało się, że myszy karmione wysokotłuszczową dietą i otrzymujące jednocześnie lek, stały się chudsze.

Więcej: zdrowie.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum