×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Otwock: rusza Warsaw Mummy Project

Autor: IB/Rynek Zdrowia15 grudnia 2015 16:37

We wtorek (15 grudnia) w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea w Otwocku ruszył Warsaw Mummy Project (Warszawski Projekt Interdyscyplinarnych badań Mumii). Celem jest przebadanie mumii egipskich ze zbiorów Muzeum Narodowego m. in. pod kątem występowania chorób nowotworowych.

Otwock: rusza Warsaw Mummy Project
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To największe na świecie przedsięwzięcie tego rodzaju. Jego pierwszy etap obejmie badania nieinwazyjne za pomocą tomografii komputerowej i rentgena. Etap drugi będą stanowiły badania mikroinwazyjne.

W ramach etapu pierwszego badacze sprawdzą, czy mumie są autentyczne i co zawierają. Planowane jest wykorzystanie daktyloskopii i podoskopii oraz analizy makroskopowej w celu ustalenia metody mumifikacji i określenia stanu zachowania tkanek. Badania TK pozwolą odpowiedzieć na pytania o gatunek (badane będą także mumie zwierzęce) wiek i płeć mumii.

W ramach etapu drugiego pobrane zostaną metodami endoskopowymi niewielkie próbki mumii. Umożliwi to przeprowadzenie dokładnych analiz laboratoryjnych, w tym genetycznych z wykorzystaniem badań DNA.

Projekt jest inicjatywą naukową grupy archeologów i bioarcheologów, obecnie doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego: Kamili Braulińskiej, Marzeny Ożarek-Szilke oraz Wojciecha Ejsmonda.

- Mamy największe w Polsce zbiory mumii (ok. 40 sztuk w różnym wieku. Chętnie udostępniamy je do badań także dlatego, że stosowana aparatura jest dla nich bezpieczna – mówiła Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator Muzeum Narodowego.

- Chociaż badania mumii egipskich z zastosowaniem tomografii komputerowej prowadzone są na świecie od wielu lat, na razie zbadano ich zaledwie ok 100. W porównaniu z zasobami muzeów w różnych krajach to naprawdę niewiele. Ponadto nigdy wcześniej mumie nie były badane tak kompleksowo - wskazuje Marzena Ożarek-Szilke, specjalistka w zakresie badań szczątków ludzkich.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze