Otwock: rusza Warsaw Mummy Project
We wtorek (15 grudnia) w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea w Otwocku ruszył Warsaw Mummy Project (Warszawski Projekt Interdyscyplinarnych badań Mumii). Celem jest przebadanie mumii egipskich ze zbiorów Muzeum Narodowego m. in. pod kątem występowania chorób nowotworowych.

To największe na świecie przedsięwzięcie tego rodzaju. Jego pierwszy etap obejmie badania nieinwazyjne za pomocą tomografii komputerowej i rentgena. Etap drugi będą stanowiły badania mikroinwazyjne.
W ramach etapu pierwszego badacze sprawdzą, czy mumie są autentyczne i co zawierają. Planowane jest wykorzystanie daktyloskopii i podoskopii oraz analizy makroskopowej w celu ustalenia metody mumifikacji i określenia stanu zachowania tkanek. Badania TK pozwolą odpowiedzieć na pytania o gatunek (badane będą także mumie zwierzęce) wiek i płeć mumii.
W ramach etapu drugiego pobrane zostaną metodami endoskopowymi niewielkie próbki mumii. Umożliwi to przeprowadzenie dokładnych analiz laboratoryjnych, w tym genetycznych z wykorzystaniem badań DNA.
Projekt jest inicjatywą naukową grupy archeologów i bioarcheologów, obecnie doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego: Kamili Braulińskiej, Marzeny Ożarek-Szilke oraz Wojciecha Ejsmonda.
- Mamy największe w Polsce zbiory mumii (ok. 40 sztuk w różnym wieku. Chętnie udostępniamy je do badań także dlatego, że stosowana aparatura jest dla nich bezpieczna – mówiła Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator Muzeum Narodowego.
- Chociaż badania mumii egipskich z zastosowaniem tomografii komputerowej prowadzone są na świecie od wielu lat, na razie zbadano ich zaledwie ok 100. W porównaniu z zasobami muzeów w różnych krajach to naprawdę niewiele. Ponadto nigdy wcześniej mumie nie były badane tak kompleksowo - wskazuje Marzena Ożarek-Szilke, specjalistka w zakresie badań szczątków ludzkich.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)