Otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Niedzielski: Polska stanie się poważnym graczem na rynku

Autor: oprac. SzB • Źródło: PAP18 lipca 2022 12:49

- Dzięki rozwojowi sieci ośrodków wsparcia badań klinicznych Polska stanie się poważnym graczem na rynku takich badań; jednak najważniejsi są pacjenci, uzyskujący dostęp do nowoczesnych, nierefundowanych jeszcze terapii i leków - powiedział 18 lipca w Gliwicach minister zdrowia Adam Niedzielski podczas otwarcia Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Narodowym Instytucie Onkologii.

Otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Niedzielski: Polska stanie się poważnym graczem na rynku
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, 18 bm Fot. PAP/Tomasz Wiktor
  • - Mam nadzieję, że Polska stanie się poważnym graczem na rynku badań klinicznych, a kluczową rolę w całym tym systemie będzie również odgrywał ośrodek w Gliwicach - przyznał Adam Niedzielski
  • Szef resortu zdrowia uczestniczył w otwarciu Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Narodowym Instytucie Onkologii
  • Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. Radosław Sierpiński, ocenił, iż budowa sieci wsparcia badań klinicznych w Polsce jest obecnie na półmetku

Niedzielski: Polska stanie się poważnym graczem na rynku badań klinicznych

Szef resortu zdrowia uczestniczył w otwarciu Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Krótko przed otwarciem ośrodka gliwickie Centrum - jeden z wiodących polskich ośrodków leczenia nowotworów - odwiedził też premier Mateusz Morawiecki.

W swoim wystąpieniu minister Niedzielski przypomniał, że sieć środków wsparcia badań klinicznych budowana jest w Polsce od kilku lat.

Ma to być szansa na nowatorskie terapie dla pacjentów, ale także zastrzyk finansowy dla szpitali, realizujących m.in. komercyjne badania na zlecenie np. koncernów farmaceutycznych.

- Mam nadzieję, że cała sieć sprawi, iż polski system opieki zdrowotnej, polskie szpitale, będą beneficjentami potężnych środków finansowych - grantów związanych z rozwojem najnowszych technologii lekowych, z rozwojem całego sektora (…). Mam nadzieję, że Polska stanie się poważnym graczem na rynku badań klinicznych, a kluczową rolę w całym tym systemie będzie również odgrywał ośrodek w Gliwicach - mówił minister zdrowia.

"Mapa naszego kraju będzie usiana tego typu centrami"

Prezes Agencji Badań Medycznych (ABM) dr hab. Radosław Sierpiński ocenił, iż budowa sieci wsparcia badań klinicznych w Polsce jest obecnie na półmetku - działa już 12 takich ośrodków, a powstanie kilkanaście kolejnych.

- Mapa naszego kraju będzie usiana tego typu centrami w najlepszych ośrodkach naukowo-badawczych, akademickich, instytutach - zapowiedział prezes.

- Badania kliniczne to przede wszystkim dostęp do nowoczesnych terapii na długo zanim pojawią się one w szerokim dostępie (…). Bardzo duża grupa pacjentów już teraz może skorzystać z nowoczesnych terapii i badań właśnie w takich ośrodkach, w dużym komforcie - dodał Sierpiński.

Jak ocenił prezes ABM, "dzięki działalności Agencji i wsparciu rządu, w ciągu ostatnich kilku lat Polska staje się liderem, jeżeli chodzi o badania kliniczne w Europie".

- Ostatnie lata są również rekordowe, jeśli chodzi o ilość badań klinicznych komercyjnych - poinformował szef Agencji Badań Medycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum