Oto sposób na wyhodowanie ludzkich neuronów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2011 08:28

Wystarczą cztery czynniki transkrypcyjne, aby przekształcić ludzkie komórki tkanki łącznej w bezpośrednio funkcjonalne neurony - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Oto sposób na wyhodowanie ludzkich neuronów

Metoda, która omija etap przeprogramowywania fibroblastów w niezróżnicowane pluripotencjalne komórki macierzyste, ułatwi otrzymywanie ludzkich neuronów na potrzeby medycyny regeneracyjnej.

Już wcześniej odkryto trzy czynniki transkrypcyjne, dzięki którym można przekształcić mysie fibroblasty w funkcjonalne neurony. W swojej najnowszej pracy Marius Wernig wraz z kolegami ze Stanford University School of Medicine wykazał, że te same czynniki ułatwiają różnicowanie ludzkich pluripotencjalnych komórek macierzystych w neurony.

Ponadto zastosowanie dodatkowego czwartego czynnika pozwala przekształcić bezpośrednio płodowe i niemowlęce fibroblasty w neurony.

Większość z otrzymanych w ten sposób neuronów wykazuje typowe cechy komórek nerwowych - generuje potencjały czynnościowe i odbiera sygnały od innych neuronów.

Od mysich neuronów otrzymanych dzięki przeprogramowaniu, ludzkie indukowane komórki nerwowe różnią się dłuższym czasem różnicowania funkcjonalnego w warunkach laboratoryjnych.

Autorzy odkrycia podkreślają, że metoda wymaga dalszych badań i optymalizacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum