Oświetlenie wpływa na pracę naszego mózgu

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2018 15:24

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w słabo oświetlonych pomieszczeniach może zmieniać strukturę mózgu, pogarszając zdolność uczenia się i zapamiętywania - wynika z badań naukowców z Michigan State University, opublikowanych w piśmie "Hippocampus".

Oświetlenie wpływa na pracę naszego mózgu
FOT. Rob/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Naukowcy badali mózgi kusu nilowych (Arvicanthis niloticus) - gryzoni zamieszkujących saharyjską część Afryki. Ssaki te, podobnie jak ludzie, prowadzą dzienny tryb życia, a w nocy śpią.

Gryzonie, które poddawano ekspozycji na przygaszone światło przez cztery tygodnie, utraciły blisko 30 proc. objętości hipokampa, struktury mózgu kluczowej dla procesu uczenia się oraz zapamiętywania. Przekładało się to na gorsze radzenie sobie tych osobników z zadaniem na orientację przestrzenną, którego uczyły się wykonywać wcześniej. W przypadku gryzoni mających kontakt z jasnym światłem sprawność wykonywania zadania znacznie wzrosła.

Gdy gryzonie z "niedoświetlonej" grupy przez kolejne cztery tygodnie poddawano ekspozycji na jasne światło, objętość hipokampa i zdolność wykonywania zadania wróciły do normy.

To pierwsze badania świadczące o tym, że zmiany w dostępie do światła pochodzącego z otoczenia prowadzą do zmian strukturalnych w mózgu. 

Jeśli podanie gryzoniom hipokretyny pomoże przywrócić prawidłową strukturę hipokampa, omijając oko i bez ekspozycji na jasne światło, być może uda się pomóc pacjentom z jaskrą, retinopatią czy zaburzeniami funkcji poznawczych - mówi autor badań dr Antonio Nunez. 

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum