Osteoporoza: przyczyną niedobór manganu?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2012 12:30

Odkrycie dotyczące jelenich rogów stało się inspiracją dla nowej teorii dotyczącej osteoporozy - informuje pismo "Frontiers of Bioscience".

W roku 2005 hiszpańskie jelenie masowo łamały sobie rogi. Badając to zjawisko, naukowcy z hiszpańskiego uniwersytetu Kastylii- La Manchy odkryli, że brak manganu w diecie zwierząt może sprzyjać utracie wapnia. Surowa zima ograniczyła wchłanianie manganu przez rośliny, co odbiło się na diecie roślinożernych zwierząt.

Jak się wydaje, mangan ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej absorpcji wapnia. Gdy organizm wchłania mniej manganu lub gdy niektóre narządy - choćby mózg - potrzebują go więcej, uwalniany z kości wapń trafia do moczu i jest wydalany.

Jeśli dalsze badania potwierdzą tę teorię, utrata wapnia może się okazać nie przyczyną zaburzeń, a ich objawem. Hiszpańscy naukowcy podejrzewają, że niedobór manganu może sprzyjać także chorobie Alzheimera i Parkinsona - tego rodzaju zaburzenia pracy mózgu wystąpiły u 40 proc. spośród 113 pacjentów z osteoporozą operowanych w szpitalu w Albacete .
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum