×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Osoby narażone na COVID-19 cierpiały na bóle głowy i jamy ustnej. Pionierskie badanie naukowców z SUM

Autor: oprac. KM • Źródło: materiały prasowe28 czerwca 2021 17:10

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego sprawdzili, jakie problemy dotykają osoby narażone na COVID-19. Najczęściej są to bóle głowy i jamy ustnej.

Osoby narażone na COVID-19 cierpiały na bóle głowy i jamy ustnej. Pionierskie badanie naukowców z SUM
Problemy w największym stopniu dotyczyły samotnych Europejek w wieku poniżej 28,5 lat ze średnim wykształceniem. Fot. Shutterstock
  • Psychiatrzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili badanie zagrożeń czyhających na osoby narażonych na COVID-19
  • Najczęściej były to bóle głowy i jamy ustnej, obecne były również lęki
  • Naukowcy w sztucznej inteligencji widzą potencjał na pomoc pacjentom w ich problemach także po pandemii

Dr Gniewko Więckiewicz i prof. Robert Pudlo, psychiatrzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z Katedry i Oddziału Klinicznego Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, znajdującej się w Tarnowskich Górach, są współtwórcami międzyuczelnianego polskiego badania dotyczącego chorób psychicznych, bólów głowy oraz bólów w jamie ustnej u osób narażonych na COVID-19.

Sztuczna inteligencja - główną technologią badawczą

W badaniu wykorzystano tzw. uczenie maszynowe, będące rodzajem sztucznej inteligencji. Pozwoliło ono automatycznie określić grupy ryzyka chorób psychicznych w Europie oraz w Ameryce Północnej. Udział w internetowym badaniu wzięły 1642 osoby, które nie chorowały na COVID-19.

Specjalny kwestionariusz internetowy został umieszczony w działach dotyczących koronawirusa w ramach amerykańskiej platformy Reddit oraz jej lokalnych i europejskich odpowiedników. Zbieranie odpowiedzi trwało trzy dni.

Nie tylko lęki, ale też bóle jamy ustnej

Analiza pokazała, że statystyczny pacjent narażony na zachorowanie na COVID-19, cierpi nie tylko na zwiększony poziom lęku, depresji, ale również bóle głowy i nietypowe bóle jamy ustnej: bóle ustno-twarzowe i zaburzenia skroniowo-żuchwowe.

Problemy w największym stopniu dotyczyły samotnych Europejek w wieku poniżej 28,5 lat, mających średnie wykształcenie.

- To potężna grupa niezwykle istotna z punktu widzenia zarówno systemu zdrowia, bo staną się pacjentkami medyków, ale też ze społecznego punktu widzenia, bo problemy zdrowotne mogą znacznie ograniczyć ich funkcjonowanie w każdym aspekcie życia, zarówno zawodowym, jak i prywatnym - wyjaśnia dr Gniewko Więckiewicz.

Starsi uczestnicy odczuwali mniejsze problemy z powodu migreny i lęku. We wszystkich grupach wiekowych kobiety bardziej skarżyły się na doskwierające im dolegliwości.

Technologia pomoże szybciej dotrzeć z pomocą?

- Do badania wykorzystaliśmy autorski kwestionariusz socjodemograficzny, szpitalną skalę lęku i depresji (HADS), kwestionariusz oceny niepełnosprawności migrenowej (MIDAS) oraz listę kontrolną zachowania w jamie ustnej (OBC), a wyniki zostały opracowane poprzez specjalne algorytmy, które najpierw "nauczyły się" problemu z którym się mierzymy, a później powiedziały nam, które grupy są najbardziej narażone na pogorszenie stanu zdrowia w związku z pandemią COVID-19 tak, abyśmy mogli do tych osób dotrzeć z wczesną pomocą - wyjaśnia dr Gniewko Więckiewicz.

W ocenie autorów niezwykle istotne jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w dalszym rozwoju nauk medycznych i planowaniu wczesnych interwencji medycznych.

- Badanie to powstało dzięki zaangażowaniu multidyscyplinarnego zespołu składającego się z naukowców z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dzięki międzyuczelnianej współpracy użyliśmy metodologii, która pozwala na wczesne wykrycie grup ryzyka w wielu problemach zdrowia publicznego i wprowadzenie celowanej i odpowiednio wczesnej interwencji, co będzie miało pozytywne przełożenie się na stan zdrowia ogółu populacji - tłumaczy dr Więckiewicz. - Pandemia COVID-19 przeminie, a na nowe problemy populacyjne będziemy mogli reagować w szybszy, nowatorski sposób.

Artykuł na temat badań został opublikowany w czasopiśmie naukowym Scientific Reports (wydawnictwo Springer Nature).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze