×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opublikowano kontrowersyjny artykuł o wirusie ptasiej grypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia02 maja 2012 17:49

Mimo obaw, że mógłby zostać wykorzystany przez terrorystów, artykuł naukowy o stworzeniu w laboratorium zjadliwego wirusa ptasiej grypy, który jest łatwiej przenoszony między ssakami, został ostatecznie opublikowany w środę (2 maja) - poinformowała agencja AFP.

Opublikowano kontrowersyjny artykuł o wirusie ptasiej grypy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kontrowersję wywołała pod koniec ubiegłego roku informacja, że dwa zespoły - amerykański i holenderski - wyhodowały w laboratorium mutację wirusa H5N1, który jest zdolny do łatwego przenoszenia się wśród ssaków, a zatem potencjalnie między ludźmi.

Wirus ptasiej grypy, występujący wśród drobiu i dzikiego ptactwa, jest bardzo niebezpieczny dla człowieka (po zachorowaniu śmiertelność sięga 60 proc.), ale od jego pojawienia się w 2003 roku było jedynie 350 ofiar śmiertelnych, ponieważ odnotowano bardzo ograniczone przenoszenie się wirusa między ludźmi.

Celem badań, finansowanych przez amerykańską agencję NIH (National Institutes of Health - agencja resortu zdrowia zajmująca się badaniami biomedycznymi i związanymi ze zdrowiem), było sprawdzenie, czy jest możliwa taka mutacja wirusa, by łatwiej przenosił się on między ludźmi.

W obawie, że badania mogłyby posłużyć terrorystom, amerykańskie biuro doradcze na rzecz bezpieczeństwa biologicznego (NSABB) zażądało od amerykańskiego pisma Science i brytyjskiego Nature wstrzymania publikacji.

W marcu po kolejnym przeglądzie NSABB ostatecznie wydało zgodę na publikację, oceniając, że "dane nie dostarczają informacji umożliwiających wykorzystanie ich w złych intencjach (...), co mogłoby narazić na niebezpieczeństwo zdrowie publiczne i bezpieczeństwo narodowe".

"Nature" w środę (2 maja)  publikuje rezultaty amerykańskiego zespołu z uniwersytetu w Wisconsin. Magazyn zapewnił, że "najistotniejsze elementy naukowe" oryginalnego opracowania "nie zostały zmodyfikowane", a publikacja jest opatrzona informacjami z dziedziny biobezpieczeństwa.

Wyniki badań zespołu z Uniwersytetu Erazma z Rotterdamu są w trakcie ostatecznej korekty przed publikacją w "Science".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum