Optymizm chroni przed udarem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2011 09:31

Pozytywne nastawienie do życia może obniżyć ryzyko udaru - przekonują naukowcy, których badania ukazały się w piśmie Stroke wydawanym przez American Heart Association.

Optymizm chroni przed udarem

Autorami badań są naukowcy z Uniwersytetu Michigan, którzy prowadzili obserwacje wśród ponad 6 tys. Amerykanów po 50. roku życia. Ich poziom optymizmu mierzono według 16-punktowej skali.

Okazało się, że każdy punkt na skali optymizmu był związany z dzieiwecio procentowym spadkiem ryzyka udaru w ciągu kolejnych dwóch lat. Zaobserwowany związek utrzymywał się po uwzględnieniu szeregu czynników biologicznych, psychologicznych, behawioralnych i społeczno-demograficznych, które mogą wpływać na ryzyko udaru.

- Nasze badania sugerują, że osoby o pozytywnym nastawieniu aktywniej troszczą się o swoje zdrowie - mówi prowadzący badania Eric Kim. Jego zdaniem, zależność ta może być w dużej mierze związana z tym, że optymiści dokonują lepszych wyborów dotyczących stylu życia i sposobu odżywiania

O tym, że optymizm ma istotny wpływ na stan zdrowia psychicznego i fizycznego naukowcy przekonali się już wiele lat temu. Badania wykazały m.in., że ma on związek z mniejszym ryzykiem chorób serca i lepszą pracą układu odpornościowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum