Optymistą być, to łatwiej żyć

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2010 10:42

Mózg optymistów, gdy trzeba rozwiązać problem, pracuje... lepiej niż u pesymistów.

Przekonują o tym wyniki badań naukowców z California Institute of Technology. Wyniki ich badań przytacza radio RMF. Okazuje się, że już sama wiara w to, że jesteśmy w stanie podołać jakiemuś zadaniu sprawia, że rejony mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, planowanie i wykonanie konkretnych czynności pracują na „wyższych obrotach".

Naukowcy z Kalifornii przekonali się o tym, zlecając grupie ochotników wykonanie dość trudnego testu i badając przy tym aktywność ich mózgu. Badani byli wynagradzani kwotą dolara lub pięciu dolarów za poprawne wykonanie testu i mogli ponieść finansową stratę o podobnych rozmiarach, jeśli nie potrafili zadania wypełnić poprawnie. Bezpośrednio po teście wszystkich pytano o ocenę swojego występu.

Okazało się, że optymistyczna bądź pesymistyczna ocena nie miała wiele wspólnego z rzeczywistym przebiegiem testu. Była natomiast ściśle związana z aktywnością tylnej kory ciemieniowej, która bezpośrednio przetwarza odbierane bodźce sterujące ruchem. Aktywność ta była też większa, jeśli badani koncentrowali się na możliwym zysku bardziej, niż obawiali się możliwej straty.

Więcej: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum