Optymiści żyją dłużej: doświadczają mniej stresu i chorób przewlekłych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 września 2019 17:47

Optymiści częściej dożywają sędziwego wieku - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". Zdaniem autorów, psychoterapia zwiększająca poziom optymizmu u seniorów może się przyczynić do wydłużenia ich życia.

Optymiści żyją dłużej: doświadczają mniej stresu i chorób przewlekłych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego i Harvard T.H. Chan School of Public Health (USA) badali zależność pomiędzy optymizmem a długowiecznością w grupie 70 tys. kobiet zarejestrowanych w bazie Nurses` Health Study i 1,4 tys. mężczyzn biorących udział w Veterans Affairs Normative Aging Study.

W momencie pierwszej ewaluacji badane kobiety miały od 58 do 86 lat, a informacje na ich temat rejestrowano przez kolejnych 10 lat. Mężczyźni pierwszą ewaluację przeszli w wieku 41-90 lat, a informacje rejestrowano przez kolejnych 30 lat.

Po zestawieniu wyników naukowcy ustalili, że zależność w przypadku obu płci wyglądała bardzo podobnie. W porównaniu z największymi pesymistami, osoby o najbardziej optymistycznym nastawieniu żyły o 11-15 proc. dłużej i o 50-70 proc. częściej dożywały 85 lat lub więcej.

Co więcej, zaobserwowano, że zależność pomiędzy optymizmem a długowiecznością występowała niezależnie od depresji oraz utrzymywała się po wzięciu pod uwagę czynników związanych ze zdrowiem fizycznym (np. chorobami przewlekłymi), nawykami (jak aktywność fizyczna, odżywianie, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu) oraz więziami społecznymi (posiadanie rodziny i przyjaciół).

"Optymiści doświadczają mniej stresu i chorób przewlekłych, gdyż nie skupiają się na rzeczach negatywnych i mają więcej siły na pokonywanie przeciwności. Rzadziej się poddają i szybciej regenerują po porażkach. Na skrócenie życia wpływa stres, który sieje spustoszenie w naszych organizmach" - komentują naukowcy.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum