Opracowali metodę na określenie ryzyka zachorowania na raka płuc

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2009 10:13

Ocena stężenia rakotwórczych związków z dymu papierosowego w moczu może pomóc oceniać ryzyko zachorowania na raka płuc.

Wyniki amerykańskich badań przedstawił serwis internetowy EurekAlert .Prowadzący je dr Jian-Min Yuan w University of Minnesota twierdzi, że ryzyko raka płuc nie jest takie samo u wszystkich palaczy. Obecność w moczu osób palących rakotwórczego związku z dymu papierosowego, nazywanego w skrócie NNAL, może pomóc przewidywać ryzyko zachorowania na raka płuc.

Naukowcy objęli badaniami 18.244 mężczyzn z Szanghaju oraz 63.257 mężczyzn i kobiet z Singapuru. W trakcie wywiadów medycznych zebrano dane na temat ilości wypalanych papierosów, diety oraz innych elementów stylu życia pacjentów. Od ponad 50. tys. badanych pobrano próbki krwi oraz moczu do testów.

Aby ocenić wpływ NNAL na ryzyko raka płuc, naukowcy skoncentrowali się na 246 palaczach, którzy w ciągu 10 kolejnych lat zachorowali na ten nowotwór. Dla porównania wybrano 245 palaczy, u których choroba się nie rozwinęła.

Okazało się, że pacjenci ze średnim poziomem NNAL w moczu byli o 43 proc. bardziej narażeni na raka płuc, w porównaniu z osobami, u których stwierdzono najniższe stężenia tego związku. Dla pacjentów z najwyższym poziomem NNAL ryzyko rosło o 100 proc.

Badacze zanalizowali też próbki pod kątem obecności kotyniny, tj. metabolitu nikotyny, który pozwala ocenić kontakt z dymem papierosowym w ostatnim czasie. Innymi słowy, odzwierciedla poziom nikotyny, jaką ostatnio przyswoił organizm danej osoby.

Obliczenia wykazały, że pacjenci z najwyższymi stężeniami metabolitu nikotyny oraz NNAL mieli aż o 850 proc. wyższe ryzyko raka płuc niż palacze z najniższymi stężeniami tych związków. W analizie uwzględniono takie czynniki, jak liczba wypalanych dziennie papierosów oraz długość trwania nałogu.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na 100. dorocznym spotkaniu American Association for Cancer Research (Amerykańskiego Stowarzyszenia do Badań nad Rakiem).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum