Opracowali "kryjówkę" dla przeszczepionych komórek

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2016 11:56

Ludzki organizm z reguły traktuje przeszczepione komórki jak ciało obce i zwalcza za pomocą systemu immunologicznego. Naukowcy skonstruowali dla nich zatem "kryjówki" w postaci mikrokapsułek.

Naukowcy skonstruowali "kryjówki" w postaci mikrokapsułek Fot. Fotolia

Odgrodzą je one od zagrażających im przeciwciał, a jednocześnie dopuszczą niezbędne substancje odżywcze. Ale to nie jedyne ich zastosowanie.

Mikrokapsułki opracowane przez naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie to hydrożelowe nośniki. - Oznacza to, że 99 proc. ich składu stanowi woda, a jeden procent polimerowy materiał. Na zewnętrznej powierzchni każdej z mikrokapsułek w wyniku reakcji chemicznych tworzy się specyficzna, porowata otoczka - wyjaśnia w rozmowie z PAP prof. Artur Bartkowiak.

W ich wnętrzu naukowcy mogą umieszczać m.in. komórki roślinne, zwierzęce i ludzkie, bakterie czy drożdże. Wypełnione nimi mikrokapsułki będzie można umieszczać zarówno w bioreaktorach - urządzeniach umożliwiających hodowanie komórek, jak również w ludzkim organizmie.

- Opracowaliśmy układ, w którym zamykamy mikroorganizmy czy komórki. Zewnętrzna membrana pozwala na wnikanie do środka kapsułki substancji odżywczych, które są niezbędne do tego, aby zamknięte w niej komórki mogły funkcjonować. Z drugiej strony z mikrokapsułki na zewnątrz mogą wydostać się substancje produkowane przez komórki - wyjaśnia rozmówca PAP.

Ponadto - dzięki kontrolowanej porowatej budowie kapsułki - do wnętrza nie będą mogły wnikać np. przeciwciała, które są większe niż otwory na jej powierzchni. Nie zniszczą w ten sposób komórek, które znajdują się wewnątrz. Ta właściwość jest szczególnie ważna, bo dzięki niej mikrokapsułki będzie można wykorzystać w transplantologii.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum