×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opole: badania naukowców pomogą lepiej diagnozować POChP

Autor: nto.pl/Rynek Zdrowia10 listopada 2015 09:01

Naukowcy z Politechniki Opolskiej szukają sposobu na szybką i bezbolesną diagnostykę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Opole: badania naukowców pomogą lepiej diagnozować POChP
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opracowana przez zespół naukowców z Instytutu Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej metoda może przyczynić się do lepszej diagnostyki POChP. Teraz choroba diagnozowane jest zbyt późno, kiedy szanse na jej spowolnienie są zbyt małe, by pacjent mógł wrócić do normalnego życia.

Jak tłumaczy dr Edyta Majorczyk, genetyk z Katedry Biochemii i Fizjologii, szef zespołu badawczego, naukowcy próbują sprawdzić, jak pewne geny związane z produkcją enzymów, odpowiedzialnych za niszczenie tkanki płuc pod wpływem dymu tytoniowego, wpływają na to, czy ktoś na POChP zachoruje, a jeżeli tak, to jak będzie je przechodził.

- Przebadaliśmy 300 osób chorych oraz 400 zdrowych i okazało się, że obecność jednej z mutacji genów wpływa na to, że ludzie częściej chorują - wyjaśnia Majorczyk.

Jeśli badania opolskiego zespołu uda się potwierdzić na większej liczbie osób, to być może ich metodę można będzie włączyć do diagnostyki POChP.

Czytaj: www.nto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze