Opole: Kliniczne Centrum współpracuje z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2019 14:30

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu podpisało umowę o współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. To już trzecia uczelnia, z którą placówka nawiązała współpracę.

Opole: Kliniczne Centrum współpracuje z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje szpital, umowa podpisana z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu ma inny zakres niż z dwiema poprzednimi uczelniami, których studenci uzyskali możliwość odbywania praktyk i staży.

- Współpraca z wrocławską uczelnią ma charakter ściśle naukowy, polegający na współpracy naszych laboratoriów: Laboratorium Diagnostyki Niepłodności Klinicznego Centrum z Katedrą i Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej wrocławskiej uczelni.  Nasze laboratoria wspólnie prowadzą  m.in. badania naukowe oraz  projekty naukowo-badawcze dotyczące leczenia niepłodności wynikającej z przyczyn idiopatycznych oraz autoimmunologicznych. Nazwa Kliniczne Centrum zobowiązuje do pewnego standardu we wszystkich obszarach działalności, w tym uczestnictwa w projektach naukowych i  badawczych - podaje Edward Puchała, dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i  Neonatologii w Opolu.

Zakres badań wykonywanych przez obie strony dotyczy ''Analizy biomarkerów plazmy nasienia w  aspekcie męskiej płodności''. Jest on realizowany  pod opieką merytoryczną dr hab. Ewy Kratz, kierownika Katedry i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, natomiast ze strony Klinicznego Centrum osobą odpowiedzialną za realizację umowy i współpracę naukową odpowiada dr Iwona Gilowska, kierownik Laboratorium Diagnostyki Niepłodności.

 - Niepłodność męska urasta obecnie do rangi problemu społecznego, gdyż wg danych WHO co kilka lat wartości referencyjne prawidłowego nasienia ulegają obniżeniu. Wyniki badań wskazują, że populacja nie spełnia kryteriów ustalonych wcześniej. Program badań obejmuje poszukiwania markerów biochemicznych niepłodności męskiej w obrębie plazmy nasienia, to jest wydzielin gruczołów i komórek traktu rozrodczego,  z wyłączeniem plemników. Wyniki badań będą mogły wspomagać laboratoryjną diagnostykę męskiej niepłodności - mówi dr hab. Ewa Kratz.  

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu współpracuje także z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu w zakresie kształcenia kadry medycznej, tj. położnych
i pielęgniarek oraz z Uniwersytetem Opolskim w zakresie kształcenia studentów kierunku lekarskiego.
W skali roku praktyki oraz staże studenckie w Klinicznym Centrum odbywa ok. 200 studentów pielęgniarstwa i położnictwa PMWSZ. Pierwsze praktyki odbyło u nas także kilkunastu studentów kierunku lekarskiego UO.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze