Omikron utrzymuje się dłużej na powierzchniach niż inne warianty. Podano wyniki badań

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 lutego 2022 06:22

W poniedziałek, 7 lutego, The Conversation podał do wiadomości, że zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Japonii, wariant omikron utrzymuje się na powierzchniach znacznie dłużej niż inne warianty.

Omikron utrzymuje się dłużej na powierzchniach niż inne warianty. Podano wyniki badań
Według badań wariant omikron ma dłużej utrzymywać się na powierzchniach. Fot. Shutterstock
  • WHO cały czas podkreśla, że wirus SARS-CoV-2 jest przenoszony przede wszystkim przez bliskie kontakty oraz aerozole np. w zatłoczonych pomieszczeniach
  • Według najnowszych badań porównawczych z Japonii, omikron przetrwał na plastiku aż 193,5 godziny, z kolei na skórze 21,1 godzin
  • Wysnuto na tej podstawie wniosek, że dłuższe przeżycie patogenu na tych powierzchniach przyczynia się do zwiększonej zakaźności omikronem

Nowe badanie dotyczące wariantu omikron

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stoi na stanowisku, że do przenoszenia SARS-CoV-2 dochodzi głównie podczas bliskiego kontaktu i przez aerozole w słabo wietrzonych lub zatłoczonych pomieszczeniach. Do infekcji dochodzi także, gdy ludzie dotykają oczu, nosa lub ust po kontakcie ze skażonymi przedmiotami lub powierzchniami.

Z biegiem czasu zaobserwowano mniejszy nacisk na zapobieganie przenoszeniu powierzchniowemu i większy nacisk na zapobieganie przenoszeniu koronawirusa między ludźmi.

Nowe japońskie badanie, które opublikowano w internecie, lecz jeszcze niezrecenzowane przez ekspertów, polegało na sprawdzeniu, jak długo SARS-Cov-2 może przetrwać na skórze i plastiku.

Omikron przetrwał na plastiku 193,5 godziny, a na skórze 21,1 godz. Badano też różnice w przeżywalności między oryginalnym szczepem koronawirusa a kolejnymi wariantami - Alfa, Beta, Gamma, Delta i Omikron. Było to pierwsze badanie porównawcze uwzględniające Omikron.

Najważniejsze wnioski z badań

Jako wniosek podano, że dłuższe przeżycie patogenu na tych powierzchniach przyczynia się do zwiększonej zakaźności Omikronem, gdyż istnieje większe prawdopodobieństwo przechwycenia żywotnego wirusa z powierzchni.

W badaniu in vitro (w probówce) wariant Omikron okazał się nieco bardziej odporny na dezynfekujące właściwości etanolu niż pierwotny szczep koronawirusa. Jednak na ludzkiej skórze wirus ginął po 15-ekspozycji na 35-procentowy alkohol niezależnie od wariantu.

Wynika z tego, że wszystkie warianty koronawirusa wydają się wrażliwe na środki dezynfekujące na bazie alkoholu przy stosowaniu na skórę. Jednocześnie wycieranie powierzchni i odkażanie rąk środkami dezynfekcyjnymi to skuteczne metody zabijania każdego żywego wirusa, który może się tam czaić. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum