Olsztyn: powstanie centrum badające uwarunkowania genetyczne do chorób dietozależnych

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2020 09:37

W ramach projektu WELCOME2 (Welcoming ERA Chair to Centre of Excellence in nutrigenomics for optimising health and well-being) w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie powstanie interdyscyplinarne centrum doskonałości wykorzystujące narzędzia nutrigenomiki do oceny wpływu odżywiania na genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych.

FOT. PTWP

Na realizację 6-letniego projektu w programie ERA Chairs H2020 Instytut zdobył 2,5 miliona euro. Podstawą jego działania będzie zatrudnienie światowej klasy naukowca i zarazem managera nauki oraz powołanie nowej grupy badawczej, która będzie jednocześnie brała udział w kształceniu w interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Rolniczych, prowadzonej przez IRZiBŻ PAN wspólnie z Instytutem Agrofizyki PAN w Lublinie oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjnym PBI w Puławach.

Jak zaznacza prof. Mariusz K. Piskuła, dyrektor IRZiBŻ PAN i koordynator projektu, WELCOME2 pozwoli zwiększyć rozpoznawalność i atrakcyjność Instytutu, a tym samym rozwinąć istniejące już strategiczne partnerstwo z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie i stać się pożądanym członkiem międzynarodowych konsorcjów badawczych. Te procesy mają być dodatkowo wspierane takimi działaniami jak szerokie udostępnianie wyników badań naukowych w ramach działania „Science as public good” czy powołanie “Rising Managers Academy” przygotowującej przyszłych liderów nauki.

Projekty z programu ERA Chairs mają za zadanie oddziaływać również na rozwój regionu w którym są realizowane. Jak informuje PAP Nauka w Polsce, w historii programu ERA Chairs do Polski trafiło łącznie 7 projektów.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum