Olsztyn: nagrody za innowacyjność w medycynie

Autor: uwm.edu.pl/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2012 08:58

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie zgłosił na 61. Światowe Targi Brussels Innova 2012 dwa wynalazki i oba otrzymały nagrody - poinformował na konferencji prasowej prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan wydziału nauk medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Olsztyn: nagrody za innowacyjność w medycynie

Po Belgach to Polacy byli najliczniejszą grupą wystawców. UWM zaprezentował na nich 2 wynalazki z dziedziny medycyny powstałe na wydziale nauk medycznych.

Pierwszy wynalazek to zintegrowany system modelowania Fusion, który otrzymał nagrodę Ministerstwa Nauki i Rozwoju Rumunii. Umożliwia on rekonstrukcje obrazów z badań pacjenta i wizualizację struktur wewnętrznych jego ciała w programach graficznych 3D. Oprogramowanie pozwala prezentować te wizualizacje zarówno na ekranach o powierzchni powyżej 42 cali, jak i na tabletach czy smartfonach.

Drugą olsztyńską innowacją jest system NMFlowMetaAnalyser, który zdobył złoty medal targów w Brukseli. To aparatura, która po założeniu na twarz pacjenta rejestruje wydechy z ust oraz nosa. W taki sposób zyskuje się dokładną wiedzę o tym, ile powietrza wdycha, którym otworem nosowym mniej, a którym więcej. To z kolei pozwoli oceniać ich drożność. Specjalistom pomoże to w leczeniu uciążliwego chrapania, a także groźnego bezdechu sennego.

Urządzenie zostało już przez UWM opatentowane. Oba wynalazki są stosowane w kształceniu studentów medycyny i praktyce klinicznej.

Zdaniem prof. Ryszarda Góreckiego, rektora UWM, innowacyjność w medycynie, którą widać już na wydziale nauk medycznych powinna zostać wpisana do strategii rozwoju województwa warmińsko -mazurskiego na lata 2014-2020.

Warto dodać, że w uznaniu zasług dla rozwoju innowacyjności prof. Wojciech Maksymowicz otrzymał od królewskiej komisji belgijski Krzyż Kawalerski, a Leszek Dudziński, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego - Krzyż Zasługi.

Więcej: www.uwm.edu.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum