Olivier z komórki bez wad genetycznych

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 03 września 2009 15:20

Na świat przyszło pierwsze dziecko poczęte ze świeżo zapłodnionej komórki jajowej, która została wcześniej przebadana pod kątem wad genetycznych.

Olivier z komórki bez wad genetycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

2- miesięczny chłopiec został poczęty w klinice leczenia niepłodności w Nottingham z pomocą technologii wspomagającej efekt sztucznego zapłodnienia – porównawczej hybrydyzacji genomowej z wykorzystaniem mikromacierzy (aCGH). Pozwala ona na szybką analizę zarodków lub komórek jajowych pod kątem anomalii chromosomalnych. W rezultacie do macicy implantuje się zapłodnione jajeczka, które są pozbawione wad genetycznych - pisze Rzeczpospolita.

Zdaniem lekarzy, to daje nadzieję parom, które do tej pory bezskutecznie starały się o dziecko. Nawet 75 proc. komórek jajowych u kobiet po 39. roku życia i połowa u młodszych posiada wady w postaci nieprawidłowej liczby chromosomów, struktur przenoszących materiał genetyczny. Powstałe z nich zarodki mają mniejsze szanse na zagnieżdżenie się w macicy. Jeśli już dochodzi do ciąży, to często kończy się ona poronieniem albo urodzeniem chorego dziecka, np. z zespołem Downa.

Dwa lata wcześniej z pomocą aCGH przyszło na świat 18 dzieci w Stanach Zjednoczonych. Tam jednak przebadane zarodki były najpierw zamrażane, a dopiero potem implantowane kobietom. Przypadek brytyjski jest wyjątkowy, ponieważ lekarzom udało się bardzo szybko dokonać oceny komórek jajowych pacjentki. Wyniki znane były już po 24 godzinach, w efekcie czego kobieta mogła zostać poddana zabiegowi zapłodnienia jeszcze w tym samym cyklu leczenia. W ten sposób udało się uniknąć powtórnego obciążenia jej organizmu serią leków.

Mimo pozytywnych doświadczeń w stosowaniu nowej technologii, brytyjscy lekarze wciąż uważają ją za terapię eksperymentalną. Dlatego chcą przed jej rozpowszechnieniem przeprowadzenia kolejnych badań. Z tego powodu pacjenci muszą płacić za nią ze swojej kieszeni (prawie 2 tys. funtów). Mimo to pięć kolejnych Brytyjek poczęło już w ten sposób dziecko – wszystkie miały wcześniej nieudane zabiegi standardowego sztucznego zapłodnienia – i czeka na rozwiązanie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze