×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Odkryto związek, który może pomóc w walce z chorobą Parkinsona

Autor: Money/Rynek Zdrowia23 marca 2012 11:55

Kurkumina, związek chemiczny zawarty w przyprawie curry, przeciwdziała agregacji białek biorących udział w procesie rozwoju choroby Parkinsona - informuje Journal of Biological Chemistry.

Odkryto związek, który może pomóc w walce z chorobą Parkinsona
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan w USA wcześniej wykazali, że wolno zwijające się białko o nazwie alfa-synukleina powoduje agregację, która jest pierwszym krokiem w rozwoju m.in. choroby Parkinsona. Ich obecna analiza sugeruje, że procesowi temu może zapobiegać występująca w kłączach kurkumy - kurkumina, która silnie wiąże się z alfa-synukleiną.

Podczas badań prowadzonych w laboratorium naukowcy analizowali zwijanie się (fałdowanie) białka, czyli proces tworzenia stabilnej struktury docelowej z łańcucha polipeptydowego.

Okazało się, że, łącząc się z alfa-synukleiną, kurkumina przyspiesza tempo fałdowania oraz zapobiega łączeniu się z innymi białkami. Znalezienie związku, który jest w stanie naprawić białko, gdy tylko zaczyna się ono nieprawidłowo zwijać, może doprowadzić do stworzenia leków na niektóre choroby - wyjaśnia prowadząca badania Lisa Lapidus. 

Więcej: http://tech.money.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze