Odkryto nowy typ plastyczności neuronalnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2010 19:17

Odkryto zupełnie nowy sposób zmian właściwości komórek nerwowych, czyli nowy typ plastyczności neuronalnej, najprawdopodobniej zaangażowany w zmiany adaptacyjne po urazach mózgu.

Autorzy badań - naukowcy z Wielkiej Brytanii i Japonii, którzy opublikowali swoje prace na łamach czasopisma Nature, mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże w opracowaniu nowych sposobów leczenia skutków uszkodzeń mózgu i epilepsji.

Plastyczność neuronalna to zdolność komórek nerwowych do zmian swoich właściwości, między innymi poprzez tworzenie nowych wypustek lub wzmacnianie połączeń.

W swoich najnowszych pracach naukowcy z Kings College London i Kyoto University dowodzą, że komórki mogą również zmieniać swoją aktywność poprzez zmianę wielkości i położenia początkowej części aksonu czyli długiej wypustki neuronu, miejsca gdzie powstają impulsy elektryczne.

Badacze zaobserwowali to zjawisko w dwóch rodzajach neuronów - komórkach hipokampa szczura hodowanych w laboratorium i ptasich neuronach słuchowych. W obydwu przypadkach zmiana w obrębie początkowego fragmentu aksonu powoduje zmianę w pobudliwości komórki, czyli jej zdolności do generowania impulsów elektrycznych.

Zdaniem autorów prac, poznanie ścieżek sygnałowych zaangażowanych w zmianę położenia początkowego segmentu aksonu powinno pomóc w leczeniu epilepsji - choroby, w której głównym problemem są właśnie zaburzenia w pobudliwości komórek nerwowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum