Odkryto gen odpowiedzialny za AMD?
Naukowcom z USA udało się znaleźć pierwszy gen odpowiadający za zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). To najczęstsza przyczyna utraty wzroku po 50. roku życia. AMD oślepiła już blisko milion Polaków. Ok. 80-90 proc. z nich cierpi na tzw. suchą postać choroby. Odkrycie Amerykanów dotyczy właśnie jej - podała Gazeta Wyborcza.
Swoją uwagę badacze skupili na białku TLR3, będącym składnikiem układu odpornościowego i biorącym udział np. w zwalczaniu infekcji wirusowych. Okazało się, że nosiciele zmutowanego genu odpowiedzialnego za produkcję tego białka są o wiele lepiej chronieni przed AMD niż osoby mające jego normalną wersję.
- W przypadku tych drugich ryzyko zachorowania było 2-5 razy większe - wyjaśniają autorzy pracy zamieszczonej w najnowszym "New England Journal of Medicine". Ich zdaniem to odkrycie przybliża nas do stworzenia skutecznych metod walki z tą nieuleczalną dziś chorobą.
- Badania genetyczne to duży krok naprzód. W przyszłości być może będzie możliwe blokowanie genu odpowiedzialnego za zachorowania na AMD już u małych dzieci, tak żeby nie dopuścić do zachorowania w starszym wieku. Jest to jednak przyszłość. Nie wiemy np. czy wyłączenie genu nie spowoduje nieporządanych innych skutków czy zachorowań.
- To duże odkrycie, nadzieja na przyszłość – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Marek Gerkowicz, okulista.
Plamka żółta to niewielkich rozmiarów punkt umiejscowiony na siatkówce oka, będący największym skupiskiem czopków - światłoczułych receptorów siatkówki. Terminem AMD określa się związane z wiekiem zwyrodnieniowe zapalenie plamki żółtej, będące jedną z najczęstszych przyczyn całkowitej utraty wzroku. Choroba ta jest najczęstszą przyczyną całkowitej utraty wzroku u osób po 65. roku życia.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)