×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Odkrycie naukowców: nanocząstki z żywności wpływają na nabłonek jelitowy i florę bakteryjną

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP11 maja 2023 12:23Aktualizacja: 11 maja 2023 12:57

Eksperci przestrzegają przed dodatkami do przetworzonej żywności - mogą one szkodzić układowi pokarmowemu.

Odkrycie naukowców: nanocząstki z żywności wpływają na nabłonek jelitowy i florę bakteryjną
Nanocząsteczki dodawane do jedzenia wpływają na florę bakteryjną. Fot. Shutterstock
  • Powszechnie dodawane do jedzenia nanocząstki wpływają na nabłonek jelitowy i florę bakteryjną – wskazują badania na zwierzętach
  • Co ciekawe, naukowcy nie proponują całkowitego wycofania tych substancji, ale zalecają wzmożoną ostrożność
  • - Zjadamy te substancje, więc ważne jest, aby brać pod uwagę nawet subtelne skutki - podkreśliła prof. Gretchen Mahler

Nanocząstki niebezpieczne dla układu pokarmowego

Tlenki metali, które często dodaje się do przetworzonej żywności, mogą szkodzić układowi pokarmowemu - przestrzegają eksperci z Binghamton University, State University of New York oraz Cornell University.

Naukowcy przeanalizowali pięć tego typu substancji. - Wszystkie one są dodatkami do żywności. Dwutlenek tytanu jest stosowany jako środek wybielający i rozjaśniający. Dwutlenek krzemu dodaje się do żywności w celu zapobiegania jej granulacji. Tlenek żelaza dodaje się do mięsa - na przykład po to, aby zachować jego czerwony kolor. Tlenek cynku może być używany jako środek konserwujący, ponieważ działa przeciwbakteryjnie - wylicza prof. Gretchen Mahler, autorka pracy opublikowanej na łamach "Journal of Antioxidants".

Badaczka i jej koledzy przetestowali działanie tych związków na układ pokarmowy kurcząt, ponieważ wykazuje on wiele podobieństw do ludzkiego. - Przetestowaliśmy serię nanomateriałów, badając takie parametry, jak wchłanianie składników odżywczych, ekspresja enzymów i niektóre z bardziej subtelnych, funkcjonalnych markerów - opowiada. Dawki nanocząstek, które były testowane, odzwierciedlały przy tym typowe spożycie przez ludzi.

Najwięcej negatywnych skutków naukowcy zanotowali przy działaniu dwutlenku krzemu i dwutlenku tytanu. Zauważyli na przykład, że nanocząstki wpłynęły na funkcjonowanie nabłonka jelita kurczaków, na równowagę bakterii w ich przewodzie pokarmowym oraz na zdolność ptaków do wchłaniania minerałów.

Niektóre cząstki działały bardziej neutralnie, a nawet wykazywały korzystny wpływ. Wydaje się, że tlenek cynku wspierał rozwój jelita lub wspomagał mechanizmy kompensacyjne pojawiające się w przypadku uszkodzeń. Tlenek żelaza mógłby natomiast, potencjalnie, być używany do wzbogacania żywności żelazem, jednak trzeba brać pod uwagę jego wpływ na zdrowie i funkcjonowanie jelita - uważają badacze.

Nie sugerują przy tym, że wymienione cząstki trzeba całkowicie usunąć z żywności. Chcą jednak, aby ludzie byli świadomi ewentualnych zagrożeń. - Zjadamy te substancje, więc ważne jest, aby brać pod uwagę nawet subtelne skutki - podkreśla prof. Mahler.

- Tworzymy nasze modele jelitowe, aby badać ten problem. Dzięki naszej współpracy i wykorzystaniu różnych, uzupełniających się metod, udało nam się odnieść sukces - dodaje.

Więcej informacji w artykule źródłowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze