Odczulanie nie daje trwałej ochrony przed alergią na orzeszki ziemne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 października 2019 14:24

Odczulanie nazywane immunoterapią alergenową, choć skuteczne w wielu alergiach, nie daje trwałej ochrony przed nadmierną reakcją na orzeszki ziemne - wykazały badania brytyjskich specjalistów opublikowane na łamach „Journal of Allergy and Clinical Immunology”. Działa ono jednak dopóki jest stosowane.

Odczulanie nie daje trwałej ochrony przed alergią na orzeszki ziemne
FOT. Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Główna autorka badania dr Alexandra Santos z King's College London podkreśla, że immunoterapia alergenowa pomaga, ale nie leczy z uczulenia na orzeszki ziemne. Nie daje trwałej ochrony, jej działanie utrzymuje się dopóki jest stosowana. Nie znaczy to jednak, że nie warto tej terapii stosować. Uczulenie na orzeszki jest niebezpieczne i trudno ich uniknąć, ponieważ są ukryte w wielu produktach.

Immunoterapia alergenowa polega na podawaniu alergenu w małych dawkach, żeby układ immunologiczny nie zareagował na niego nadmierną reakcją, a z czasem zaczął go tolerować również w większych dawkach. W ten sposób można uzyskać wieloletnią ochronę na różne alergeny, u niektórych osób tolerancja utrzymuje się nawet przez 25 lat.

W przypadku orzeszków ziemnych kłopot polega na tym, że immunoterapii nie można odstawić nawet po dłuższym okresie stosowania. Dr Alexandra Santos przekonuje w wypowiedzi dla "BBC News", że trzeba być bardzo konsekwentnym w jej stosowaniu, tymczasem niektóre osoby, szczególnie ludzie młodzi, nie zawsze jej używają we właściwy sposób. Narażają się wtedy na przypadkowy kontakt z orzeszkami ziemnymi, które mogą wywołać u nich silną reakcję alergiczną, np. wstrząs anafilaktyczny.

Immunoterapię alergenową można stosować w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego, pyłki traw, zbóż i chwastów, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Stosuje się odczulanie iniekcyjne polegające na podaniu szczepionki podskórnej, która początkowo stosowana jest co kilka dni, a potem raz na miesiąc przez 3-5 lat. Wykorzystywane jest też odczulanie podjęzykowe w postaci kropli lub tabletek.

Amena Warner z Allergy UK podkreśla, że uczulenie na orzeszki ziemne i zagrożenie wstrząsem może znacznie pogarszać jakość życia. Jej zdaniem, może je poprawić immunoterapia, która daje pewną ochronę przed tym uczuleniem.

Alergie są coraz bardziej powszechne. Według danych Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP) w 2020 r. będzie je odczuwało aż 40 proc. Polaków. Najczęściej występują uczulenia na pyłki traw i roztocza kurzu domowego.

Odczulanie chroni przed alergenami, jak również hamuje tzw. marsz alergiczny polegający na tym, że jedna postać alergii przechodzi w drugą. Na przykład, alergia pokarmowa u dziecka może przejść w atopowe zapalenie skóry lub alergiczny nieżyt nosa, co z kolei grozi rozwojem astmy oskrzelowej. 

PAP - Zbigniew Wojtasiński

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum