Odchudzające operacje zmniejszają ryzyko raka u kobiet

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2009 11:35

Jak informuje pismo Lancet Oncology: u kobiet po operacjach zmniejszających masę ciała rozmaite nowotwory zdarzają się o 42 procent rzadziej niż w nieoperowanej grupie kontrolnej.

Od dawna wiadomo, że otyłość zwiększa częstość występowania wielu rodzajów nowotworów . W krajach wysoko rozwiniętych otyłość ma związek z 20 procentami zgonów na nowotwory wśród kobiet i 14 procentami w przypadku mężczyzn. Brakowało jednak dowodów, że operacje mające pomóc w redukcji nadwagi (bariatryczne) chronią przed nowotworami.

Opublikowane właśnie szwedzkie badania przeprowadzone na 2010 otyłych pacjentów i pacjentek, przeprowadzone przez naukowców ze szpitala uniwersyteckiego Sahlgrenska w Gothenburgu wskazują, że u kobiet po operacjach zmniejszających masę ciała rozmaite nowotwory zdarzają się o 42 procent rzadziej niż w nieoperowanej grupie kontrolnej.

Zdaniem specjalistów taki efekt wywołują związane leczeniem zmiany poziomu hormonów, zwłaszcza żeńskiego - estrogenu. Wśród mężczyzn po operacji częstość występowania nowotworów nie uległa zmianie O ile w grupie operowanej przeciętny spadek wagi wyniósł 19,9 kilograma, to wśród nieoperowanych – tylko 1,3 kilograma.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum