Oczekiwanie na diagnozę gorsze niż świadomość poważnej choroby

Autor: Reuters/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2010 14:19

Pacjenci oczekujący na diagnozę bardziej się denerwują niż wtedy, kiedy wiedzą, że są poważnie chorzy.

Takie wnioski płyną z raportu zaprezentowanego w na zjeździe Północnoamerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego.

Doktor Elvira V. Lang z Harvard Medical School w Bostonie, we współpracy z psychologiem, sprawdziła poziom lęku u 214 kobiet oczekujących na biopsję piersi, chemoembolizację wątroby i embolizację włókniaków macicy. 

Okazało się, że kobiety oczekujące na biopsję piersi miały dwukrotnie wyższy poziom lęku (48 na 160 punktów) niż te, które miały przejść zabieg chemoembolizacji wątroby (26 pkt.) czy embolizacji włókniaków macicy (24 pkt.). 

Wyniki badania zaskoczyły dr Lang, bowiem zabieg embolizacji jest bardzo inwazyjny i oznacza większe ryzyko dla pacjentki niż biopsja piersi, która jest zabiegiem diagnostycznym. Zdaniem dr Lang, dowodzi to, że świadomość choroby jest mniej stresująca niż oczekiwanie na informacje o ewentualnej chorobie. 

– Kiedy ludzie znają już diagnozę, zyskują pewnego rodzaju zrozumienie i kontrolę, ale wcześniej jest tylko lęk, z którym nie wiadomo, jak sobie radzić. Ważne, by lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia zdawali sobie z tego sprawę i pomagali pacjentom łagodzić obawy i stres – mówi agencji Reuters autorka badań.

Więcej: Reuters 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum