PAP Nauka w Polsce/ Rynek Zdrowia | 29-05-2019 12:43

Obwód szyi pomaga wytypować osoby z zespołem metabolicznym

Obwód szyi pozwala zidentyfikować osoby narażone na wystąpienie zespołu metabolicznego - poinformowali naukowcy podczas Kongresu Towarzystwa Kardiologicznego Azji i Pacyfiku (APSC), który odbywa się w dn. 22 - 26 maja w Pasay na Filipinach.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zespół metaboliczny charakteryzuje się współwystępowaniem co najmniej dwóch objawów, takich jak otyłość brzuszna, wysoki poziom glukozy we krwi, insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, niski poziom dobrego cholesterolu czy wysoki poziom trójglicerydów.

Szacuje się, że na zespół metaboliczny cierpi około jedna czwarta światowej populacji. Ryzyko zawału i udaru jest w przypadku tych osób trzykrotnie większe.

Naukowcy z Adventist Medical Centre Manila w Pasay przeprowadzili badania w grupie 160 dorosłych osób, z których 26 miało zdiagnozowany zespół metaboliczny. Zaobserwowano wówczas związek większego obwodu szyi z występowaniem co najmniej jednego z objawów zespołu metabolicznego.

Obwód szyi powyżej 36 cm w przypadku kobiet i 40 cm w przypadku mężczyzn pozwalał trafnie wytypować osoby z zespołem metabolicznym.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl