
Od początku pandemii COVID-19 aż 70 proc ludzi doświadczyło co najmniej jednego nowego problemu związanego ze snem - wynika z przeprowadzonych badań.
- Ponad połowa Polaków, którzy podczas pandemii ma problemy z zasypianiem i częstym budzeniem się w nocy
- Aż 74 proc. Polaków sięga po alkohol albo środki uspokajające, żeby poradzić sobie z tymi problemami - wynika z badania dla Human Power
- Eksperci podkreślają, że problemów ze snem nie należy bagatelizować, bo mogą one prowadzić do poważniejszych schorzeń
Wpływ koronawirusa na poziom stresu i problemy ze snem pokazuje, między innymi raport Philipsa „W poszukiwaniu rozwiązań: jak COVID-19 wpłynął na jakość snu”, który powstał z okazji przypadającego na 19 marca Światowego Dnia Snu.
Od początku pandemii COVID-19 aż 70 proc ludzi doświadczyło co najmniej jednego nowego problemu związanego ze snem, przy czym 60 proc. wprost wskazuje, że jest ona główną przyczyną uniemożliwiającą im wysypianie się - wynika z ogólnoświatowego badania firmy Philips.
Badania w 13 krajach
COVID-19 wpłynął także na sen Polaków, z których ponad połowa ma problemy z zasypianiem i częstym budzeniem się w nocy - co z kolei pokazuje badanie przeprowadzane dla Human Power.
Eksperci podkreślają, że problemów ze snem nie należy bagatelizować, bo mogą one prowadzić do poważniejszych schorzeń. W dobie koronawirusa i utrudnionego dostępu do lekarzy pomocne dla pacjentów okazują się nowe technologie i telemedycyna.
- Z ogólnoświatowego badania, które przeprowadziliśmy w 13 krajach, wynika, że 70 proc. osób ma, wywołane przez stres, problemy ze snem. Pandemia dodatkowo spotęgowała ten stres, a to on powoduje, że śpimy znacznie gorzej, nie wysypiamy się albo nie możemy zasnąć. Bardzo często, kiedy nie możemy zasnąć, korzystając z telefonu, czytamy wiadomości, które w czasie pandemii też dotyczą raczej stresujących tematów - wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Michał Grzybowski, prezes Philips Polska.
Po blisko roku trwania pandemii COVID-19 stres jest dominującą emocją towarzyszącą Polakom. Sondaż przeprowadzony pod koniec ubiegłego roku dla Human Power na grupie blisko 1,4 tys. Polaków pokazał, że 68 proc. odczuwa większy stres, a prawie 40 proc. czuje się psychicznie gorzej niż na początku pandemii.
Problemy były już przed pandemią
Blisko połowa Polaków podkreśla, że ma problemy z jakością snu - z zasypianiem i częstym budzeniem się w nocy. Niepokojące jest to, że aż 74 proc. Polaków sięga po alkohol albo środki uspokajające, żeby poradzić sobie z tymi problemami.
- Zaburzenia snu to w ostatnim czasie bardzo często spotykany problem. Mamy dwie główne grupy pacjentów cierpiących na to zaburzenie. Do pierwszej należą osoby, które z racji izolacji i specyficznych warunków, zmian rytmu okołodobowego czy też zaburzeń depresyjnych związanych z pandemią cierpią na bezsenność, brak snu i częste wybudzenia, co znacząco przekłada się na jakość ich funkcjonowania - mówi dr n. med. Paweł Nastałek z Kliniki Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- Druga grupa to pacjenci, którzy chorowali na koronawirusa i tutaj często mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym, czyli z nadmierną sennością - Zaburzenia snu i czuwania zdecydowanie w tej chwili zyskały na znaczeniu i są jednym z wiodących problemów medycznych - zaznacza dr Nastałek.
Jak podkreśla, jeszcze przed pandemią COVID-19 problemy ze snem były dość powszechnym problemem. Wynika to m.in. z szybkiego stylu życia i braku właściwej higieny snu. W coraz większym stopniu winna jest też elektronika, czyli np. korzystanie w łóżku z tabletu bądź telefonu komórkowego.
Kiedy warto poszukać pomocy specjalisty
- Oczywiście nieprzespana noc czy gorszy sen przez jeden-dwa dni raczej nie odbiją się znacząco na naszym zdrowiu i nie jest to jeszcze powód do tego, żeby zgłaszać się do lekarza. Natomiast jeżeli trwa to bardziej długofalowo i odbija się na komforcie naszego funkcjonowania, wtedy warto poszukać pomocy - mówi dr Nastałek.
Jak wynika z badań firmy Philips, część osób borykających się z problemami ze snem próbowała pomóc sobie np. za pomocą kojącej muzyki, czytania czy medytacji. Co trzecia szukała w internecie informacji o metodach leczenia poprawiających jakość snu. Ponad połowa wyraziła też chęć zwrócenia się po pomoc do lekarza specjalizującego się w zaburzeniach snu za pośrednictwem usług telemedycznych - online lub telefonicznie.
Więcej: biznes.newseria.pl

POLECAMY
- PT, 22:17 Rektor UWM: zarzuty wobec prof. Maksymowicza mają pozamerytoryczne źródło
- PT, 21:35 Radziwiłł: na Mazowszu rośnie liczba wolnych łóżek covidowych. Tendencja jest korzystna
- PT, 21:01 Wielka Brytania: komisja doradza rządowi - dla kobiet w ciąży szczepionki Pfizer lub Moderna
- PT, 20:30 Naukowcy o liniach komórkowych wykorzystywanych w szczepionkach przeciw COVID-19
- PT, 19:59 Prof. Gałecki: mamy coraz więcej pacjentów 50+ z zespołami otępiennymi. To skutek Covid-19
- PT, 19:28 Uzdrowisko Busko-Zdrój ma nowego prezesa
- PT, 19:06 Warszawa: ortopedzi z WUM wykonali nowatorskie wszczepienie podwójnej endoprotezy
- PT, 18:44 Belgijska gazeta o kolejnym możliwym efekcie ubocznym szczepionki AstraZeneca
- PT, 18:22 Wraca sprawa kas fiskalnych online w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych
- PT, 18:00 Prowadzą badania nad PIMS. "W najbliższych tygodniach będzie więcej przypadków"
- PT, 17:37 Ekspert: enzymatyczna terapia zastępcza w chorobie Fabry'ego powinna być kontynuowana
- PT, 17:35 MZ: jest projekt majowej listy leków leków refundowanych - wykazy do pobrania
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 660 088 potwierdzonych zakażeń, zmarło 61 208 pacjentów
- 2 Sejm: gorąca dyskusja o dodatkach covidowych dla pracowników niemedycznych i nie tylko
- 3 Wirus przestał oszczędzać ciężarne. „Takich dramatów nie widzieliśmy nigdy wcześniej”
- 4 Episkopat ma wątpliwości czy katolicy mogą przyjmować te dwie szczepionki przeciw Covid-19
- 5 Sejm: są lekarze dostający trzy dodatki covidowe, a pracownicy niemedyczni - żadnego
- 6 Alicja Jarosińska będzie szefować szpitalem w Hrubieszowie na czas epidemii
- 7 Minister zdrowia: przedłużamy obostrzenia, nie pojedziemy na majówkę
- 8 Dworczyk o stanowisku Episkopatu ws. szczepionek: nie, ręce mi nie opadły
- 9 Handel fałszywymi certyfikatami szczepień i testów w kierunku Sars-CoV-2 kwitnie
- 10 Dworczyk: na horyzoncie jest już zupełne uwolnienie szczepień
- 11 Pfizer przyspiesza dostawy - dodatkowych 4 mln szczepionek dla Polski
- 12 Dworczyk: w drugiej połowie maja ruszą punkty szczepień w aptekach, pierwsze drive-thru już są
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych