Objawy schizofrenii mogą łagodzić wysokie dawki witaminy B

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2017 14:57

Objawy schizofrenii w istotnym stopniu mogą łagodzić wysokie dawki witamin z grupy B, szczególnie B6, B8 i B12 - wykazały badania opublikowane przez „Psychological Medicine”.

Objawy schizofrenii mogą łagodzić wysokie dawki witaminy B
Najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy witaminy B w dużych dawkach podawane są we wcześniejszym okresie rozwoju schizofrenii. FOT. Shutterstock

Joseph Firth z wydziału psychologii i zdrowia psychicznego University of Manchester (W. Brytania) powołuje się na metaanalizę 18 badań na ten temat, którymi objęto 832 pacjentów. Wynika z nich, że suplementacja witamin z grupy B wraz z lekami stosowanymi w leczeniu schizofrenii u niektórych chorych daje lepsze efekty niż jedynie terapia farmakologiczna.

Na stronie internetowej uczelni specjalista podkreśla, że najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy witaminy B w dużych dawkach podawane są we wcześniejszym okresie rozwoju tej choroby. Wtedy można pomóc większej grupie chorych. Leki psychotropowe doprowadzają do remisji schizofrenii, w tym szczególnie takich objawów jak urojenia i omamy, jednak w ciągu 5 lat u 80 proc. pacjentów dochodzi do nawrotu choroby.

Współautor badania prof. Jerome Sarris z Western Sydney University w Australii zwraca uwagę, że poza witaminą B korzystny wpływ na chorych na schizofrenię ma również większe spożycie niektórych aminokwasów. Specjalista dodaje, powołując się na inne badania, że niektóre składniki pokarmowe, takie jak cynk, mają korzystny wpływ również na przebieg depresji.

Trzeba jednak pamiętać, że suplementacja diety nie zastąpi leczenia, jest jedynie uzupełnieniem koniecznej terapii zaburzeń psychicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum