rp.pl/Rynek Zdrowia | 26-09-2018 21:49

Obiecująca szczepionka na gruźlicę

New England Journal of Medicine opublikował wyniki badań nad nową, bardzo obiecującą szczepionką na gruźlicę. - Wyniki są niezwykle zachęcające - podkreślił Richard Chaisson, lekarz chorób zakaźnych i dyrektor Centrum Badawczego Gruźlicy im. Johnsa Hopkinsa, który nie był zaangażowany w badania.

Obiecująca szczepionka na gruźlicę. Fot. Archiwum

Stwierdził, że to pierwsze badanie nowych szczepionek przeciwko gruźlicy, które przyniosły tak znakomite wyniki. Nowa szczepionka na gruźlicę może zatrzymać niepokojący nawrót tej choroby, który obserwujemy od lat 90. XX wieku.

Z powodu gruźlicy w samym tylko 2017 roku na świecie zmarło 1,6 mln osób. Zakażenie prątkiem Kocha pozostaje w pierwszej dziesiątce pośród przyczyn zgonów na świecie, i jest na pierwszym miejscu wśród chorób zakaźnych jako przyczyn śmierci. Nie zmieniło się to mimo że według szacunków udało się zapobiec 54 milionom zgonów od roku 2000.

Choroba nęka ludzkość od stuleci i mimo ogromnego postępu, do jej pokonania pozostała jeszcze daleka droga. WHo oraz narodowe organizacje zdrowotne podejmują różne działania mające na celu zwalczenie choroby, która jest znacznym problemem zdrowotnym i społecznym na świecie. Raport WHO opublikowany pod koniec września podsumowuje dotychczasowe dokonania i ocenia szanse na postęp w nadchodzących latach.

Problemem opieki zdrowotnej jest rosnąca liczba szczepów prątka opornych na antybiotyki. W 2017 roku 558 tys. ludzi zostało zakażonych bakterią odporną na rifampicynę, najskuteczniejszy lek pierwszego rzutu. W 82 proc. przypadków bakteria jest oporna na więcej niż jeden lek. Liczba zachorowań w skali globu spada w tempie 2 proc. rocznie. Według strategii WHO spadek powinien być dwukrotnie większy.

Czytaj: www.rp.pl