O 1 proc. rocznie odbudowuje się serce człowieka

Autor: Science/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2009 15:59

Jak podaje magazyn

Mniej więcej połowę wszystkich komórek, które tworzą serce regeneruje się w ciągu całego życia. Osoba w wieku dwudziestu lat odnawia około 1 proc. swego serca rocznie.

Tempo odbudowy spada jednak z wiekiem. Osoby w wieku sześćdziesięciu lat są w stanie odbudować już tylko 0,5 proc. swojego serca rocznie. Takie szacunkowe wyniki obserwacji wykryli naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu Lund i Karolinska Institutet oraz amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory i francuskiego Uniwersytetu w Lyonie.

Do momentu opublikowania badań uważano, że serce nie może się samo regenerować. Potrafią to niektóre zwierzęta, jednak z ludzi stosowano eksperymentalne terapie z wykorzystaniem przeszczepów komórek macierzystych – informuje „Science”.

– Wykorzystanie naturalnego mechanizmu wbudowanego w serce mogłoby pozwolić na rezygnację z ryzykownych przeszczepów — mówi Jonas Frisen z Karolinska Institutet.

— Można spróbować wykorzystać do tego jakieś farmaceutyki, a najlepiej ćwiczenia fizyczne. Zdolność do regeneracji serca oraz tempo tego procesu mogłoby też posłużyć lekarzom do oceny ryzyka zawału. Serce każdego z nas to prawdziwa mozaika komórek, spośród których część mamy od urodzenia, a część wytworzyliśmy później, aby zastąpić obumarłe – wyjaśnia Frinsen.

Jak twierdzą badacze sposobem na udoskonaloną terapię uszkodzeń serca byłoby właśnie przyspieszenie procesu regeneracji.

Jeszcze bardziej niezwykłą metodą posłużyli się naukowcy korzystając z wybuchu bomb atomowych. Jak czytamy w magazynie, badali poziom izotopu C-14. Jego poziom w atmosferze – i w ludzkich tkankach – był w miarę stabilny do okresu zimnej wojny.

Takiego rodzaju próby doprowadziły do gwałtownego wzrostu obecności C-14 w ludzkich tkankach. Te zdarzenia zapisane w ciałach badanych ludzi służyły jako „atomowy zegar” pozwalający ustalić wiek komórek. Badanie 50 ochotników biorących udział w testach ujawniło, że ich serca są „młodsze”, niż wiek wpisany w metrykę.

Średnio różnica wynosiła około sześciu lat.

– DNA wszystkich komórek roślin i zwierząt zawieraja duże ilości węgla-14 uwalnianego do atmosfery na skutek testów wybuchów atomowych z czasów zimnej wojny. Te nieszczęśliwe zdarzenia dały jednak wyjątkową szansę na prześledzenie zmian komórkowych w tkankach ludzi – skomentowali badania Charles Murry z University of Washington oraz Richard Lee z Harvard Medical School.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum