Nowy wariant koronawirusa pojawił się w Finlandii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2021 15:16

Nowy wariant koronawirusa został rozpoznany u pacjenta z południowej części Finlandii. Patogen ma cechy wcześniej wykrytych wariantów - brytyjskiego i południowoafrykańskiego, ale jego "linia ewolucyjna jest inna".

Nowy wariant koronawirusa pojawił się w Finlandii
Nowy wariant koronawirusa został rozpoznany u pacjenta z południowej części Finlandii. Fot. Shutterstock

Mutację "trudniej też wykryć" w zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) niektórych testach PCR - napisano w komunikacie.

- Nie mówiłbym jeszcze o fińskim wariancie wirusa - ocenił na cotygodniowej konferencji prasowej dotyczącej przeglądu sytuacji epidemicznej Taneli Puumalainen, naczelny lekarz w Fińskim Instytucie Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL).

Przyznał, że do informacji o "nowej mutacji" władze podchodzą "ze spokojem", ponieważ z wstępnej wiedzy wirusologów nie wynika, aby ten rodzaj wirusa rozprzestrzeniał się szybciej, czy też nie można było go wykrywać.

Nowy wariant wirusa FIN-796H - tak wstępnie nazwany przez naukowców z Vita Laboratoriot oraz Instytutu Biotechniki Uniwersytetu w Helsinkach - został rozpoznany u pacjenta z południowej części kraju, ale prawdopodobnie rozwinął się za granicą.

W liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii ogólny poziom zakażeń koronawirusem jest znacznie niższy w porównaniu z innymi krajami.

Wariant ten - jak podkreślono - różni się od wcześniej rozpoznanych, a więc m.in. od wersji brytyjskiej, południowoafrykańskiej, brazylijskiej czy japońskiej. Ma jednak również cechy tych wariantów, które są bardziej zaraźliwe i wpływają na skuteczność szczepionki. Nie ma jednak jeszcze konkretnej wiedzy na temat poziomu zakaźności nowego wariantu czy też jego odporności na szczepionki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze