Nowy sposób badania zawartości moczu w wodzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2017 09:14

Plagę oddawania moczu do basenu może ukrócić nowa metoda wykrywania uryny, którą opracowali kanadyjscy eksperci. Polega na dodawaniu do wody wypełniającej basen sztucznego słodzika.

Uryna może być szkodliwa dla wszystkich użytkowników kąpielisk. Fot. Shutterstock

Do oddawania moczu w basenach w czasie zawodów przyznają się nawet olimpijczycy. Nie zmienia to faktu, że uryna może być szkodliwa dla wszystkich użytkowników kąpielisk.

Kanadyjscy naukowcy pod kierunkiem dr Xing-Fang Li z Uniwersytetu w Albercie (Kanada) opracowali nowy sposób badania zawartości moczu w wodzie. Wybór padł na taką substancję, która jest stabilna - przechodzi przez cały układ pokarmowy i nadal jest obecna na ostatnim etapie wydalania - w moczu. Ostatecznie zdecydowano się na bardzo popularny sztuczny słodzik - acesulfam, który dodawany jest do napojów gazowanych czy słodyczy.

Naukowcy objęli badaniami ponad 30 basenów i urządzeń z hydromasażem w dwóch kanadyjskich miastach. Pobrane próbki zestawili z czystą wodą, którą je wypełniano.

Zawartość acesulfamu w badanych próbkach wahała się od 30 do ponad 7 tys. nanogramów na litr wody - to poziomy aż 570 razy wyższe niż w przypadku tych wykrywanych w czystej wodzie.

Po dokonaniu dogłębnych analiz naukowcy stwierdzili, że do basenu o pojemności ponad 415 tys. litrów pływacy oddawali ponad 26 litrów moczu (a więc tyle ile może zapełnić średniej wielkości pojemnik na śmieci). W przypadku innego z badanych basenów, o pojemności ponad 800 tys. litrów, zawartość moczu wynosiła blisko 76 litrów.

Z najnowszych badań wynika, że związki azotu (np. mocznik) w urynie i pocie wchodzą w reakcję z chlorem (który dezynfekuje wodę w basenie). W ten sposób powstają produkty uboczne, w postaci takich substancji jak np. trichlorek azotu. Związek ten może powodować problemy z oddychaniem i podrażnienie oczu.

Zdaniem badaczy wykryta zawartość moczu w basenach powinna być sygnałem ostrzegawczym dla pływaków - ich praktyki związane z higieną powinny ulec poprawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum