Nowotwory u dzieci z zapłodnienia in vitro? Rodzice mogą być spokojni...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2019 09:30

Naukowcy z University of Minnesota opublikowali wyniki największego jak dotąd badania, w ramach którego sprawdzano, czy dzieci pochodzące z zapłodnienia pozaustrojowego częściej chorują na raka. Poza pewnymi wyjątkami ryzyko nie jest większe.

Nowotwory u dzieci z zapłodnienia in vitro? Rodzice mogą być spokojni...
Specjaliści z University of Minnesota porównali w nim ryzyko zachorowania na nowotwory u dzieci poczętych naturalnie i pozaustrojowo. Fot. Archiwum

Aż ponad 2,5 mln dzieci w wieku do 11 lat objęło badanie opisane na łamach magazynu "JAMA Pediatrics". Jego autorzy, specjaliści z University of Minnesota porównali w nim ryzyko zachorowania na nowotwory u dzieci poczętych naturalnie i pozaustrojowo.

Liczba dzieci poczętych in vitro wyniosła ponad 275 tys., a poczętych naturalnie - prawie 2,3 mln. Jak podają naukowcy, to prawie 2,5 raza więcej, niż we wcześniejszych badaniach przeprowadzonych w Skandynawii i Wielkiej Brytanii.

Projekt pokazał kilka zależności. Ogólne ryzyko zachorowania na raka u dzieci poczętych metodą in vitro było ok. o 17 proc. wyższe, niż u poczętych naturalnie. Wyraźna różnica dotyczyła guzów wątroby, które u dzieci z pozaustrojowego zapłodnienia występowały 2,5 raza częściej. Nie było jednak różnic pod względem zachorowalności na poszczególne nowotwory innych rodzajów.

- Najważniejsza informacja jest taka, że większość pojawiających się w dzieciństwie nowotworów nie występuje częściej u dzieci poczętych in vitro - podkreśla autor badania prof. Logan Spector.

- Może istnieć wyższe ryzyko w przypadku jednej klasy nowotworów u dzieci, jednakże ze względu na naturę tego badania nie mogliśmy stwierdzić, czy wzrost zagrożenia jest wynikiem samej procedury zapłodnienia in vitro. czy ma związek z niepłodnością rodziców. Ogólnie ujęte wyniki mogą uspokoić rodziców, którzy mają dzieci pochodzące z zapłodnienia in vitro - zwraca uwagę ekspert.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum