Nowość: jeden lek może uratować serce?

Autor: RP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2009 11:22

Jedna tabletka brana raz dziennie może obniżyć ryzyko zawału serca i wylewu o ponad połowę. Specjaliści, którzy testowali nowy lek zapewniają, że to rewolucja w profilaktyce chorób serca.

– Sądzimy, że nasz lek może redukować ryzyko wystąpienia ataku serca o 60 proc., a udaru o 50 proc. – mówił dr Salim Yusuf z kanadyjskiego Uniwersytetu McMaster podczas zjazdu American College of Cardiology. Zostały tam zaprezentowane rewolucyjne wyniki  badań nad nowym preparatem. Nowym – choć wszystkie jego składniki były wcześniej doskonale znane. Badacze do stworzenia nowego specyfiku użyli pięć wykorzystywanych wcześniej leków.

Lek o nazwie Polycap udało się opracować firmie Cadila Pharmaceuticals z Indii. Jej skuteczność analizował – obok dr. Salima Yusufa, także dr Prem Pais z St. John’s Medical College w Bangalore.

Do przeprowadzanych badań zaproszono 2053 pacjentów. U każdej z tych osób zdiagnozowano tzw. grupę ryzyka m.in. wysoki cholesterol, nadciśnienie, otyłość czy cukrzycę.

Zamiast różnych leków podano im jedną tabletkę – Polycap. Zawiera ona doskonale znane i szeroko wykorzystywane w leczeniu chorób układu krążenia substancje. Atenolol (beta-bloker) stosowany jest w walce z nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca i zaburzeniami jego rytmu. Ramipryl należy do grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny, powszechnie stosuje się go w leczeniu nadciśnienia, przy zawale serca, zmniejsza także ryzyko udaru. Tiazydy to z kolei leki moczopędne – również stosuje się je, aby obniżyć ciśnienie krwi. W komplecie znalazła się simwastatyna obniżająca poziom cholesterolu. Całość została uzupełniona o  działającą przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie aspiryną.

Pacjenci zostali podzieleni na grupy. Tylko 400 osób korzystało z nowej pigułki. Reszta otrzymywała pojedyncze leki. Przez trzy miesiące eksperymentu okazało się, że superpigułka jest prawie tak samo skuteczna w redukowaniu poziomu cholesterolu i obniżaniu nadciśnienia jak leki przyjmowane oddzielnie. Ale była łatwiejsza w stosowaniu i działała na kilka czynników ryzyka naraz.

Polycap ma również stosunkowo niewielkie skutku uboczne.

– To ogromne zaskoczenie. Spodziewaliśmy się, że negatywne skutki uboczne będą występować pięć razy częściej – przyznaje dr Christopher Cannon z Uniwersytetu Harvarda.

Jak każdy nowy lek i Polycap budzi wątpliwości w środowisku naukowym.

– To dopiero pierwszy krok i ostrzegałbym przed przedwczesnymi wnioskami, iż jest to magiczny sposób na wszelkie problemy profilaktyki kardiologicznej. Badania wykazały, że zdrowa dieta i ćwiczenia dają lepszą ochronę niż leki, a już teraz wielu pacjentów myśli, że skoro biorą statyny, to mogą jeść w McDonaldzie – mówi dr Raymond Gibbons z Mayo Clinic.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum