Nowe materiały ochronią przed szkodliwym promieniowaniem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2010 11:29

Ubrania, które lepiej niż krem zabezpieczą przez promieniami UV oraz materiały zabezpieczające budynki przed polem elektromagnetycznym, powstają w ramach polskiego projektu naukowego Envirotex.

Naukowcy z konsorcjum naukowego koordynowanego przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi prace nad tymi nowatorskimi materiałami ochronnymi zakończą we wrześniu 2012 roku. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Dr Jadwiga Sójka-Ledakowicz, koordynator projektu twierdzi, że nowe materiały będą chroniły przed polem elektromagnetycznym, promieniowaniem UV i elektrycznością statyczną. Zapewnia, że materiały te będą stosunkowo niedrogie i lekkie. W dodatku w procesie ich produkcji nie powstają ścieki zanieczyszczające środowisko.

Specjaliści pracują również nad materiałami, chroniącymi przed promieniowaniem ultrafioletowym emitowanym zarówno przez słońce, jak i sztuczne źródła światła.

Promieniowanie UV emitowane przez sztuczne źródła światła jest szczególnie groźne dla osób pracujących w pobliżu szpitalnych lamp bakteriobójczych, czy lamp sprawdzających autentyczność banknotów. – Ten rodzaj światła zawiera promieniowanie UVC, które niezwykle szybko przenika przez skórę i może powodować zmiany nowotworowe – mówi dr Sójka-Ledakowicz.

Niestety, zarówno kremy z filtrami UV, jak i zwykłe ubrania nie chronią wystarczająco przed promieniowaniem. – Większość światła przenika przez wyrób włókienniczy i dochodzi do skóry – zauważa naukowiec. My tak zmodyfikujemy tkaninę lub dzianinę, by światło zostało zaabsorbowane lub odbite i nie docierało do skóry.

Polscy badacze w strukturę materiału włókienniczego wprowadzą pochłaniające promieniowanie tzw. absorbery lub odbijające promieniowanie brokery.

Jednym z brokerów zastosowanych do modyfikacji materiałów włókienniczych jest tlenek cynku, stosowany np. w maściach ze względu na właściwości antybakteryjne. Jednak, jeśli jego cząstki zmniejszy się do wielkości około 100 nanometrów, zyskuje zupełnie nowe właściwości.

Z nowoczesnych wyrobów włókienniczych będzie można produkować odzież ochronną zarówno dla osób pracujących w szkodliwych warunkach, jak i dla dzieci lub osób, które po prostu chcą się ochronić przed słońcem.

W projekcie Envirotex, poza Instytutem Włókiennictwa - uczestniczą: Politechnika Wrocławska, Instytut Technologii Bezpieczeństwa "Moratex", Politechnika Poznańska, Instytut Medycyny Pracy i Centralny Instytut Ochrony Pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum