Nowe leki zapobiegną atakom migreny

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2014 20:01

Nowa nadzieja dla osób cierpiących z powodu migren. Dwa niezależne badania wstępnie potwierdziły skuteczność pary nowych leków, mających zdolność do zapobiegania atakom migreny jeszcze przed ich wystąpieniem.

Wyniki badań zaprezentowano podczas trwającej właśnie w Filadelfii corocznej konferencji American Academy of Neurology (AAN). Oba leki to monoklonalne przeciwciała skierowane przeciwko neuropeptydowi CGRP, czyli peptydowi związanemu z genem kalcytoniny. Od kilku lat wiadomo, że odgrywa on kluczową rolę w powstawaniu bólu migrenowego, jednak do tej pory nie udało się opracować żadnego leku działającego w oparciu właśnie o to białko. Omawiane farmaceutyki są pierwszymi, dla których celem jest CGRP. Aktualnie oba leki są w II fazie badań klinicznych.

W pierwszym we wspomnianych eksperymentów wzięło udział 163 chorujących na migrenę osób, u których ataki bólu trwają przez 5-14 dni w miesiącu. Części pacjentów, jako grupie kontrolnej, podawano placebo, pozostałym lek o nazwie ALD403. Następnie przez 24 tygodnie obserwowano efekty działania specyfików. Okazało się, że u osób przyjmujących ALD403 liczba dni z migreną zmniejszyła się o średnio 5,6 dnia na miesiąc (66 proc.), a u tych, którzy zażywali placebo spadła o 4,6 dnia (52 proc.) w stosunku do stanu sprzed badania.

Co ważne, 16 proc. uczestników z grupy testowej przez okres 12 tygodni w ogóle nie doświadczyło ataku migreny. U pacjentów z grupy kontrolnej (placebo) nikt nie osiągnął takiego rezultatu.

Jeśli chodzi o efekty uboczne, nie było różnic pomiędzy obiema grupami. Lek ALD403 był dobrze tolerowany przez pacjentów. - Otrzymane wyniki mogą przyczynić się do rozpoczęcia nowej ery w profilaktycznej terapii migren - mówi dr Peter Goadsby, członek AAN i główny autor obu przedstawianych badań.

Drugim badaniem objęto 217 osób, cierpiących z powodu migreny od 4 do 14 dni w miesiącu. Połowie z nich przez okres 12 tygodni, co drugi tydzień podawano podskórne zastrzyki z leku o nazwie LY2951742, a drugiej połowie wstrzykiwano placebo.

Po zakończeniu eksperymentu stwierdzono, że u pacjentów otrzymujących właściwy lek nastąpił 63-procentowy spadek liczby dni z migreną (o średnio 4,2 dnia mniej na miesiąc), podczas gdy u osób z grupy kontrolnej spadek ten wyniósł 42 proc. (średnio 3 dni z migreną mniej w miesiącu). Ci, którzy otrzymali LY2951742 byli nieco bardziej narażeni na wystąpienie efektów ubocznych, w szczególności bólu w miejscu wstrzyknięcia, infekcji górnych dróg oddechowych i bólów brzucha, jednak mimo tego lek uznano za bezpieczny i dobrze tolerowany.

Migrena to według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) trzecie co do częstości występowania (po anemii i utracie słuchu) schorzenie na świecie. Wyprzedza nawet astmę, cukrzycę i choroby nowotworowe. Częściej (2–3 razy) cierpią na nią kobiety niż mężczyźni, a 3/4 chorych stanowią ludzie młodzi, poniżej 30. roku życia.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum