Nowatorskie rozwiązanie: malarię szybko i skutecznie zdiagnozujesz smartfonem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 września 2017 11:11

Portugalscy uczeni opracowali technologię szybkiej diagnozy malarii za pośrednictwem smartfonu. Nowatorskie rozwiązanie polega na analizie zdjęć krwi pacjenta.

Nowatorskie rozwiązanie: malarię szybko i skutecznie zdiagnozujesz smartfonem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Technologię umożliwiającą szybkie stwierdzanie obecności malarii w organizmie ludzkim opracował zespół naukowców z Wydziału Inżynierii na uniwersytecie w Porto (FEUP). Pracom przewodziła dr Mafalda Falcao. O pracach z tym związanych poinformował lizboński dziennik "Publico".

Jak poinformowała koordynatorka zespołu badawczego, technologia stwierdzania malarii przy użyciu smartfonu jest rozwiązaniem nie tylko szybkim, ale przede wszystkim tanim, które "może znacznie obniżyć liczbę zgonów w krajach trzeciego świata".

Mafalda Falcao wskazała, że odkryta przez jej zespół technologia diagnozowania malarii przy użyciu telefonu jest adresowana szczególnie do "państw Afryki, gdzie ma miejsce około 80 proc. wszystkich zachorowań na świecie".

- Opracowana przez nas technologia - choć jest tania - gwarantuje też taką samą skuteczność diagnozowania malarii, jak przy zastosowaniu standardowych badań laboratoryjnych. Dzięki niej szybko można rozpoznać, czy we krwi pacjenta znajduje się któryś z pięciu pasożytów powodujących malarię, z których każdy ma swój własny cykl życia - powiedziała Mafalda Falcao.

Uczona z Porto wyjaśniła, że diagnoza prowadzona jest poprzez analizę zdjęć próbek krwi pacjenta wykonanych telefonem komórkowym, wyposażonym w obiektyw gwarantujący duże zbliżenia. Oprogramowanie, w które wyposażony jest smartfon, potrafi szybko ocenić na podstawie porównania zdjęć, czy organizm został zarażony malarią, a jeśli tak - to jaki jest jej rodzaj.

Wynalazek opracowany przez zespół Mafaldy Falcao powstał w ramach realizowanego przez uniwersytet w Porto projektu badawczego ML4Malaria. Z uczelnią współpracowali specjaliści z lizbońskiego Instytutu im. Ricardo Jorge'a oraz naukowego stowarzyszenia Fraunhofer Portugal AICOS.

Malaria, zwana też zimnicą, jest ostrą lub przewlekłą chorobą tropikalną wywołaną przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium. Ta najpowszechniejsza na świecie choroba zakaźna przenoszona jest przez samice komarów z rodzaju Anopheles. Szacuje się, że co roku zapada na malarię 220 mln osób, z których od 1 do 3 mln umiera.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum