Nowatorska metoda wykrywania raka piersi. Psy po zapachu potu rozpoznawały nowotwór

Autor: RR • Źródło: MillerMedia/Rynek Zdrowia07 lipca 2021 19:02

Specjalne wyszkolone psy nauczyły się wykrywać w kobiecym pocie zapach charakterystyczny dla nowotworu. Skuteczność tej metody wynosi aż 90 proc.

Nowatorska metoda wykrywania raka piersi. Psy po zapachu potu rozpoznawały nowotwór
Celem projektu KDOG nie jest zastąpienie mammografii, ale zaoferowanie nieinwazyjnego testu wstępnego. Fot. KDOG
  • Gdy psy wyczuwały charakterystyczny dla nowotworu zapach, siadały w wyuczony sposób
  • Dwóm wyszkolonym psom udało się wykryć spośród 130 przesłanych próbek aż 90 proc. pozytywnych
  • Celem projektu KDOG nie jest zastąpienie mammografii, ale zaoferowanie nieinwazyjnego testu wstępnego

W 2017 roku naukowcy z francuskiego Institut Curie postanowili stworzyć program KDOG, którego założeniem było wyszkolenie psów tak, by były w stanie wykryć guza nowotworowego, którego zapach znajdował się w kobiecym pocie.

Kobiety, które brały udział w badaniu, nakładały na piersi kompresy, które przez noc wchłaniały pot, a następnie próbki wysyłały do instytutu. Dalej swoją rolę odgrywały psy, które wąchając materiał z płynem ustrojowym analizowały go. Gdy wyczuwały charakterystyczny dla nowotworu zapach, siadały w wyuczony sposób. Wyniki wstępnych badań były spektakularne. Dwóm wyszkolonym psom udało się wykryć spośród 130 przesłanych próbek aż 90 proc. pozytywnych.

Nos psa nie zastąpi mammografii

Ten wynik otworzył furtkę do dalszych badań i prac nad rozwojem tej niekonwencjonalnej metody walki z rakiem piersi. W 2018 roku podjęto decyzję o kontynuacji badań, a projekt badawczy został rozpisany na trzy lata. Badanie kliniczne ma zostać przeprowadzone na znacznie większą skalę i finalnie obejmie 450 próbek pobranych od kobiet z nieprawidłowymi wynikami mammografii. Wyniki biopsji będą natomiast znane dopiero pod koniec badania i posłużą jako odniesienie do analizy wyników uzyskanych od psów. Wyniki badań poznamy w 2022 roku.

Badania nad tą niezwykle innowacyjną metodą walki z rakiem piersi są możliwe dzięki patronatowi francuskiej centrali firmy Seris – mówi Jacek Trujnara, dyrektor ds. marketingu w Seris Konsalnet Holding.

We współpracy z Instytutem Curie, Seris od trzech lat wspiera projekt wczesnego wykrywania raka piersi, udostępniając instytutowi profesjonalnie wyszkolone psy. Grupa Seris znana jest ze świadczenia usług ochrony i bezpieczeństwa. Dba także o rozwój medycyny w dziedzinie wykrywania nowotworu piersi sponsorując program KDOG i sprawując pieczę nad szkoleniem kolejnych trzech psów! Szkolenia te odbywają się we Francji, w miejscowości Champvoisy.

Obecnie tylko czasochłonna mammografia jest stosowana do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, który pozostaje główną przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet. Celem projektu KDOG nie jest zastąpienie mammografii, ale zaoferowanie nieinwazyjnego testu wstępnego, który będzie dostępny dla większej liczby osób, a dzięki współpracy Seris, KDOG oraz Institut Curie, możliwe jest stawienie czoła wrogowi - nowotworowi piersi.

Niemal niezawodne także w przypadku raka prostaty

Warto dodać, że Narodowa Służba Zdrowia w Wielkiej Brytanii (National Health Service) kilka lat temu przeprowadziła badania, w których okazało się, że wykrycia nowotworu przez psy potwierdzają się w 93 proc. przypadków.

Testy z udziałem psów przeprowadzono na grupie mężczyzn powyżej 50 roku życia, z których część choruje na raka prostaty. Czworonogom dano do powąchania mocz pacjentów. Wyniki okazały się zaskakujące. Psi nos potrafi wykryć nowotwór w 93 proc. przypadków – pisaliśmy w artykule Wielka Brytania: psy pomogą diagnozować nowotwory?

W przypadku tradycyjnych badań PSA, czyli antygenu wytwarzanego przez komórki prostaty, odczyty nie zawsze pokrywają się ze stanem faktycznym. U 20 proc. pacjentów testy nie wykrywają raka. Zdarza się również, że zdrowi pacjenci są kierowani na inwazyjną biopsję, ponieważ badanie wykazało, że mogą być chorzy.

Jak podaje WHO, rak piersi jest najczęstszym - zaraz po chorobach układu krążenia - zabójcą. Bez względu na płeć i wiek to właśnie nowotwory stanowią główną przyczynę zgonów wśród ludzi na całym świecie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze