Nowa technologia do oceny metabolizmu osób operowanych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2011 16:36

Naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali technikę, która umożliwia w czasie rzeczywistym analizę stanu metabolicznego operowanego pacjenta - informuje "Analyst".

Nowa technologia do oceny metabolizmu osób operowanych

Badanie polega na określaniu stężenia w wydychanym powietrzu ważnych, z punktu widzenia fizjologii, związków chemicznych, i pozwala lekarzom, bezpośrednio na sali operacyjnej, modyfikować przeprowadzane procedury, uwzględniając stan operowanego pacjenta.

Analiza składu chemicznego powietrza wydychanego przez operowanego pacjenta pozwala na określenie, w jakim stanie metabolicznym jest w danym momencie chory, którego ciało poddane jest silnemu stresowi (operacji).

Dotąd, jedynymi metodami na uzyskanie informacji o zmianach zachodzących podczas operacji w metabolizmie pacjenta była albo sporadyczna analiza składu wydychanego powietrza, które co jakiś czas było pobierane do specjalnego worka i analizowane, lub badanie krwi. Jedna i druga metoda wymagała skomplikowanych lub czasochłonnych procedur.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców z Keele University (Wielka Brytania) stworzona została pierwsza na świecie technika do analizy składu chemicznego wydychanego powietrza, w tak zwanym systemie online, czyli bezpośrednio w trakcie prowadzonego zabiegu.

Metoda do badania składu chemicznego powietrza pobranego od pacjenta wykorzystuje bardzo zaawansowane urządzenie analityczne - spektrometr masowy typu SIFT-MS (ang. ion flow tube-mass spectrometer), który za pomocą odpowiedniego dozownika podłączony został do kanału łączącego wentylator ("sztuczne płuca" stosowane podczas operacji) z układem oddechowym pacjenta.

Podczas pilotażowych eksperymentów spektrometr masowy zaprogramowano na analizę zaledwie trzech substancji - acetonu (wytwarzanego podczas metabolizmu lipidów), izoprenu (powiązanego z poziomem cholesterolu we krwi) oraz propofolu, leku stosowanego w anestezji podczas usypiania pacjenta w czasie operacji. Dzięki użyciu SIFT-MS możliwe było wykrycie tych substancji w bardzo niskim stężeniu.

W kolejnym etapie badań, naukowcy zamierzają zwiększyć liczbę jednocześnie monitorowanych związków chemicznych, których obecność jest ważna z punktu widzenia diagnostyki zmian stanu metabolicznego pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum