Nowa szczepionka przeciwko wirusowi zika wydaje się skuteczna u myszy

Autorzy: PAP; oprac. KM • Źródło: PAP30 września 2022 07:57

Próby nowej szczepionki przeciwko wirusowi zika na modelach zwierzęcych dały obiecujące wyniki – informuje pismo „Microbiology Spectrum”.

Nowa szczepionka przeciwko wirusowi zika wydaje się skuteczna u myszy
Jak na razie żadna szczepionka przeciw wirusowi Zika nie jest zatwierdzona. Fot. Adobestock
  • Nowa szczepionka przeciw wirusowi Zika okazała się wysoce skuteczna i bezpieczna w przedklinicznych badaniach na myszach
  • Opracowanie szczepionki polegało na usunięciu części genomu Zika, która koduje otoczkę wirusa
  • Do chwili obecnej nie zatwierdzono żadnych szczepionek ani metod leczenia zakażeń wirusem Zika

Nowa szczepionka przeciw wirusowi Zika

Naukowcy z University of California w Los Angeles (UCLA) opracowali technologię szczepionki Zika, która okazała się wysoce skuteczna i bezpieczna w przedklinicznych badaniach na modelach mysich. Szczepionka zapobiegała rozwojowi ogólnoustrojowej infekcji zarówno u ciężarnych samic, jak i rozwijających się płodów.

- Opracowanie szczepionki polegało na usunięciu części genomu Zika, która koduje otoczkę wirusa - powiedział dr Vaitilingaraja Arumugaswami, profesor farmakologii molekularnej i medycznej na UCLA. - Ta modyfikacja zarówno stymuluje reakcję immunogenną, jak i zapobiega replikacji wirusa i rozprzestrzenianiu się z komórki do komórki.

W porównaniu z myszami, którym nie podano szczepionki, zaszczepione myszy wykazywały podwyższony poziom komórkowej odpowiedzi immunologicznej w postaci zwiększonej populacji komórek efektorowych T. Naukowcy przetestowali również szczepionkę na wielu innych modelach mysich, w przypadku których okazała się bezpieczna i dająca ochronę.

Badania rozpoczęły się z powodu epidemii wirusa

Impulsem do podjęcia badań była epidemia wirusa Zika w 2016 r., który szybko rozprzestrzenił się w obu Amerykach i dotknął miliony ludzi, prowadząc do poważnych trudności społeczno-ekonomicznych. Zika był pierwszym wirusem przenoszonym przez komary, który wykazał zdolność wpływania na reprodukcję człowieka.

Do chwili obecnej nie zatwierdzono żadnych szczepionek ani metod leczenia zakażeń wirusem Zika. - Ale biorąc pod uwagę, że wirusy RNA - kategoria, do której należą zarówno wirusy Zika, jak i rodzina wirusów SARS - są bardzo podatne na szybką ewolucję i mutację, prawdopodobnie w najbliższej przyszłości będzie więcej epidemii - powiedział Arumugaswami.

Średnio pomiędzy okresami intensywnego rozprzestrzeniania się wirusa Zika upływa około 7 lat. - To tylko kwestia czasu, zanim zaczniemy ponownie obserwować rozprzestrzenianie się wirusa - powiedział dr Kouki Morizono, profesor nadzwyczajny medycyny na UCLA i współautor badania.

Zmiana klimatu rozszerza zasięg komarów, takich jak Aedes aegypti, które przenoszą wirusa Zika na ludzi, zwiększając zagrożoną populację.

- Trwająca pandemia COVID-19 pokazała nam moc silnego planu gotowości na wypadek pandemii i jasnej komunikacji na temat metod zapobiegania - wszystko to pozwala szybko wprowadzać bezpieczne i niezawodne szczepionki - powiedział Arumugaswami. W związku z tym konieczne jest opracowanie silnego planu gotowości na wypadek pandemii. - Nasze badania są kluczowym pierwszym krokiem w opracowaniu skutecznego programu szczepień, który może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa Zika - powiedział Arumugaswami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum