×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowa powłoka dla implantów sprzyja wzrostowi kości

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia23 kwietnia 2012 17:56Aktualizacja: 23 kwietnia 2012 18:01

Nanopowłoka opracowana przez specjalistów z Massachusetts Institute of Technology sprzyja wzrostowi kości, co pozwala mocno związać implant z własną kością pacjenta - informuje pismo "Advanced materials".

Nowa powłoka dla implantów sprzyja wzrostowi kości
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podaje serwis Nauka w Polsce, co roku ponad milionowi Amerykanów wszczepia się sztuczny staw biodrowy bądź kolanowy. Choć takie implanty powinny wytrzymać wiele lat, u około 17 proc. pacjentów obluzowują się szybko i muszą być wymieniane - co w przypadku starszych osób może prowadzić do niebezpiecznych komplikacji, na przykład zakażeń.

Aby połączyć części sztucznego stawu z kością, używany jest specjalny polimer, tak zwany cement kostny. Może on jednak popękać, co prowadzi do obluzowania implantu.

Wielowarstwowa powłoka z  Massachusetts Institute of Technology o grubości około 100 nanometrów (miliardowych części metra) składa się między innymi z hydroksyapatytu (będącego także głównym składnikiem kości). Obecność hydroksyapatytu przyciąga mezenchymalne komórki macierzyste ze szpiku kostnego.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze