Nowa metoda wykrywania chorób u kobiet w ciąży

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2012 14:44

Badacze z uniwersytetu w Aveiro opracowali nową, skuteczniejszą od dotychczasowych, metodę wykrywania niektórych schorzeń u kobiet ciężarnych. Dzięki niej możliwe jest zdiagnozowanie m.in. cukrzycy ciężarnych, a także przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.

Zdaniem portugalskich naukowców, stale udoskonalana metoda analizy biofluidów, pozwala na precyzyjniejsze od rutynowych badań określanie schorzeń u kobiet w ciąży. W pracach badawczych uczeni z Wydziału Chemii na uniwersytecie w Aveiro wspierani są przez Szpital Bissaya Barreto w Coimbrze.

- Opracowanie nowej metody diagnozowania chorób u kobiet w ciąży możliwe było dzięki zgromadzeniu w ciągu ostatnich pięciu lat materiału pobranego od setek ciężarnych pacjentek, m.in. z wód płodowych, krwi oraz moczu. Stworzyliśmy z nich kompozyt materiału całkowicie zdrowego oraz próbki charakteryzujące się wadami. W trakcie naszych badań analitycznych obserwowane są również zmiany metaboliczne zachodzące w organizmie ciężarnych kobiet - poinformowała prof. Ana Gil, koordynatorka projektu badawczego.

Jak ujawniła portugalska badaczka, nowa metoda pozwoliła już wykryć szereg schorzeń u kobiet ciężarnych, nawet u tych, które nie miały predyspozycji do pojawienia się chorób.

Według naukowców, nowa metoda analizy pozwala stwierdzić początki cukrzycy ciężarnych, wykazać zagrożenie przedwczesnego porodu, pęknięcie błon płodowych, a także spowodowanej nadciśnieniem tętniczym rzucawki.

Więcej: www.naukawpolsce.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum