Nowa metoda walki z wirusem HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2017 12:06

Wirus Maraba MG1 może wyszukiwać i niszczyć zainfekowane wirusem HIV komórki, do których nie dotarła standardowa terapia.

Nowa metoda walki z wirusem HIV. Fot. Archiwum

Obecnie stosowane leki antyretrowirusowe pozwalają obniżyć poziom wirusa HIV we krwi do bardzo niskich wartości, jednak nie udaje się wyeliminować go całkowicie. Pozostaje utajony w niektórych komórkach - w szpiku, narządach wewnętrznych, a nawet we krwi. Wystarczy przerwać przyjmowanie leków, aby znów zaatakował. Zakażone komórki są praktycznie nieodróżnialne od zdrowych.

Jak wykazał zespół doktora Jonathana Angela z Ottawa Hospital oraz University of Ottawa (Kanada), wirus Maraba MG1 jest w stanie niszczyć zakażone wirusem HIV komórki krwi, których nie dosięgły standardowe terapie antyretrowirusowe. Zdrowe komórki nie ucierpiały.

Jeśli podobne wyniki uda się uzyskać u ludzi, odkrycie może się przyczynić do opracowania skutecznych metod leczenia. Wcześniejsze prace zespołu z Ottawy dotyczyły zastosowania wirusów w zwalczaniu nowotworów. Komórki nowotworowe mają trudności z wytwarzaniem interferonu, co naraża je na atak wirusa Maraba. Podobny defekt wykazują komórki z "uśpionym" wirusem HIV. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum