Nowa generacja inhalatorów dostarczy leki wprost do płuc

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2009 13:10

Australijscy naukowcy z Monash University opracowali nowe urządzenie, które umożliwia dostarczenie leków do płuc ze skutecznością dwukrotnie wyższą niż zwykłe inhalatory.

Inhalatory umożliwiające wnikanie leków wprost do płuc stanowią skuteczną metodę leczenia astmy oraz innych chorób układu oddechowego. Dotąd produkowane inhalatory były drogie i nie powodowały wnikania leku do głębszych partii płuc

Nowe urządzenie jest tak małe, ze mieści się w dłoni. Jego sercem jest układ generujący akustyczną falę powierzchniową, która gdy napotka na swej drodze kropelkę cieczy rozpyla ją w niemal niewidoczną mgiełkę. Średnica wytwarzanych w ten sposób kropelek liczona jest w pojedynczych mikrometrach. Średnio wynosi około 3 mikrometry. Dzięki takiemu działaniu nowy inhalator umożliwia bardziej wydajne wniknięcie rozpylonych leków do płuc. Skuteczność urządzenia pracującego w oparciu o akustyczną falę powierzchniową określona została laboratoryjnie na 80 procent, czyli jest dwukrotnie wyższa niż w dostępnych na  runku inhalatorach.

Bardziej wydajne dostarczanie leków do płuc oznacza możliwość obniżenia ilości aktywnej terapeutycznie substancji podawanej w jednej dawce, gdyż podczas inhalacji mniej leku jest marnowane. Tym samym możliwe jest obniżenie kosztów terapii.

Obecnie prace nad nowym typem inhalatora mają na celu szybką jego komercjalizację, gdyż jak zauważają naukowcy, istnieje bardzo duże społeczne zapotrzebowanie na tego typu urządzenie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum