Nowa forma szczepionki uwolni od wielokrotnych zastrzyków?
Nowa technologia może pozwolić na podanie wszystkich dawek szczepionek okresu dziecięcego w jednym zastrzyku - informuje „Science”.

Taką możliwość mogą dać opracowane przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology mikroskopijne kapsułki, które najpierw uwalniają dawkę początkową, a po odpowiednim czasie - dawki przypominające (booster).
Wykonane z biodegradowalnego polimeru kapsułki wyglądają jak miniaturowe filiżanki, napełnione szczepionką i zamknięte wieczkiem zamocowanym metodą zgrzewania. Jak wykazały testy ze szczepionką na polio, w takim opakowaniu nie traci ona aktywności.
Na razie metodę wypróbowano tylko na myszach - zawartość mikrokapsułek (substancja fluorescencyjna) uwalniała się dokładnie 9, 20 i 41 dni od wstrzyknięcia. Opracowano także mikrokapsułki uwalniające swoją zawartość po setkach dni.
Wcześniejsze rozwiązania uwalniały szczepionkę czy lek stopniowo. Nowa metoda pozwala to robić w sposób szybki i krótkotrwały, co lepiej sprawdza się w przypadku szczepionek.
Zdaniem twórców metody mogłaby ona wyeliminować konieczność wielokrotnego wykonywania zastrzyków u dzieci. To ważne zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie organizowanie szczepień jest dużym wyzwaniem organizacyjnym.
Oprócz szczepionek, w podobny sposób można by podawać inne leki wymagające wielokrotnych zastrzyków - stosowane w leczeniu alergii, cukrzycy, a nawet nowotworów.
Eksperci zwracają jednak uwagę, że w przypadku "automatycznie" działającej szczepionki nie ma możliwości wstrzymania kolejnej dawki, gdy pojawia się przeciwskazania - na przykład podczas infekcji wirusowej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)