Novartis włącza się do międzynarodowej współpracy badawczej dotyczącej koronawirusa

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2020 10:33

- W związku z obecną sytuacją Novartis przyłącza się do współpracy badawczo-rozwojowej prowadzonej w ramach inicjatywy COVID-19 Therapeutics Accelerator wspieranej przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, Wellcome i Mastercard oraz do partnerstwa z Innovative Medicines Initiative (IMI) - informuje nas Novartis.

Poszerza się międzynarodowa współpraca badawcza dot. koronawirusa; FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Novartis odpowiedział na wystosowane przez Europejską Federację Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) pilne wezwanie do badań i rozwoju nad koronawirusem udostępniając kilka związków ze swoich bibliotek, które uznawane są za odpowiednie do testów przeciwwirusowych in vitro.

- Novartis COVID-19 Response Fund zapewni dotacje w wysokości do 1 miliona USD na globalne wsparcie społeczności najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa. - Już teraz przeprowadzamy ocenę produktów z portfolio firmy, aby sprawdzić, czy można je wykorzystać poza zatwierdzonymi wskazaniami w odpowiedzi na pandemię - informuje spółka w komunikacie prasowym.

- Wszyscy powinniśmy jednoczyć siły, by jak najszybciej opracować terapię, która pozwoli zapanować nad wirusem - powiedział Paul van Arkel, dyrektor zarządzający Novartis Poland. - Zaangażowanie opiera się również na zobowiązaniu firmy Sandoz do utrzymania stabilności cen leków podstawowych oraz silnego wsparcia dla pacjentów i systemów opieki zdrowotnej.

Ponadto Novartis, nawiązując współpracę w obszarze R&D w odpowiedzi na pandemię COVID-19, tworzy globalny Fundusz Novartis COVID-19 w celu wspierania lokalnych społeczności. Fundusz ten zapewni dotacje w wysokości 20 mln USD na wsparcie inicjatyw w zakresie zdrowia publicznego, które mają pomóc społecznościom w radzeniu sobie z wyzwaniami stawianymi przez pandemię.

Fundusz będzie starał się udzielać dotacji finansowych na inicjatywy skoncentrowane między innymi na następujących obszarach:
• Wzmocnienie lokalnej i krajowej infrastruktury opieki zdrowotnej, w tym finansowanie dodatkowego personelu medycznego, pozyskiwanie leków i sprzętu medycznego
• Utworzenie platform cyfrowych do gromadzenia danych związanych z COVID-19, zdalne świadczenie opieki zdrowotnej i skuteczne rozpowszechnianie ważnych informacji na temat zdrowia publicznego
• Tworzenie lub usprawnianie nowych samorządowych programów zdrowotnych specyficznych dla reakcji na pandemię

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum